СХРЕЩЕННЯ ЕЛЕМЕНТІВ КЛАСИЧНОЇ ТА МАСОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ У РОМАНІ П. ЗЮСКІНДА «ЗАПАХИ»

магниевый скраб beletage

План

Філософсько-естетичні засади постмодернізму та їх вплив у романі «Запахи».

Назва. Ідейно-тематичне спрямування сюжету. Текстуальна та інтертекстуа- льна площини у романі.

Образ митця Греиуя. Символічний сенс детективної інтриги.

Проблеми співвідношення краси і зла, влади митця та мистецтва над натовпом, пошук досконалості в романі.

Парфуми як гротескно-іронічна метафора мистецтва.

Роль художніх описів у романі «Запахи».

Завдання для підготовчого періоду

Повторіть літературознавчі поняття: «постмодерністський роман», «гротеск», «інтертекстуальність».

Розкрийте поняття «маргінальність». Подумайте, чи можна вважати Гренуя митцем-маргіналом?

Подумайте, яким чином у романі Зюскінда втілена мрія митця модерністського напряму?

Дайте відповідь на запитання: «Чому мистецтво Гренуя не очищує душу?»

Література

Бігун Б. Я. Митець і його творіння за постмодерністської доби // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. — 2002. — № 5-6. — С. 75—81.

Дітькова С. Ю. Запах краси, або Життя і смерть геніальної бактерії. Особливості вивчення роману П. Зюскінда «Запахи» // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. — 2003. — № 12. — С. 21—27.

Решетняк О. Геній і злочин — речі несумісні? За романом П. Зюскінда «Запахи» // Зарубіжна література. — 2007. — № 13 (509). — С. 11—15.

Ступак Л. Психологія одного вбивці, або Що людині заважає бути людиною? П. Зюскінд «Запахи». 11 кл. // Зарубіжна література. — 2007. — № 13 (509). — С. 8—10.

Патрік Зюскінд — художник постмодерністських ідей (за ред. доктора пед. наук, проф. Давиденко Г. Й.) — Глухів: ГДПУ, 2004. — 33 с.

Інструктивно-методичні матеріали

Інтертекстуальність — це ключова категорія постмодернізму, що позначала різноманітні міжтекстові стосунки як всередині твору, так і за його межами. Ци- татність такого письма передбачала багатоголосе відлуння попередніх текстів, що проглядалися крізь текст твору і перебували із ним у діалозі. Цитати можуть бути прямими і переносними, наявними і ненаявними. Своєрідною «цитатою» міг виявитися не тільки вислів, образ чи мотив, а й стиль, напрям, дискурс, певна культура.

У 1984 р. німецька література збагатилася новим твором, який відразу ж став бестселером і залишився ним вже 20 років. Це роман «Запахи». Розгадати його непросто, тим паче, що його творець — історик і журналіст Патрік Зюскінд, — мешкаючи у Франції більше, ніж у рідному місті Мюнхені, віддав перевагу товариству тенісистів і не любив спілкуватися з літературознавцями. Автор багатьох телевізійних сценаріїв, він ніколи не з'являвся на телеекранах і принципово уникав інтерв'ю. Отже, письменник надав нам абсолютну свободу в тлумаченні свого твору.

Назву роману перекладали по-різному: «Аромати» («Пахощі»), «Запахи», «Парфумер», «Парфуми». Але різні варіанти зберігали єдину тему — тему запаху.

Запах став досить звичним природним явищем, так само, як колір або звук. Починаючи з давніх часів, запахи мали неабияке значення в житті людини. Давні люди вірили, що приємні запахи (Благовонія) рятували від злих духів, приносили здоров'я і вроду. Через Схід культ благовоній прийшов до давніх греків, які за допомогою ароматичних масел лікували навіть хвороби серця.

Містичне ставлення до ароматів зберігалося до доби ренесансу. У XVI ст., з розвитком італійських торговельних республік, запозичена в арабів технологія виготовлення парфумів почала приносити величезні прибутки. У XVII—XVIII ст. першість у сфері парфумерної торгівлі захопила Францію, яка і тримала таку позицію до сьогодення.

Пахощам завжди протистояв сморід. Рів на околиці Єрусалима, який був звалищем бруду та називався геєною, привертав увагу пророків, Хрис- та і апостолів. Вони зробили його символом Пекла. Сморід, запахи крові, бруду і гною є неодмінними частинами картини Пекла в «Божественній комедії» Данте.

Отже, запахи служили і служать певними ароматичними кодами, основою для дуже давніх символів.

ЗАПАХИ

Сморід (сфера Танатосу)

Нейтральні

Аромат (сфера Еросу)

огида

Байдужість

любов

неестетичне

 

естетичне

бездуховне

 

моральне

неприємне

 

приємне

смерть

 

життя

зло

 

добро

бруд

 

чистота

У кожній людині закладено те, що у психоаналітиці умовно називалося сферою Еросу і сферою Танатосу. Запахи сфери Еросу пов'язані з відчуттям любові, творчої сили, пізнання краси і добра. Запахи сфери Танатосу — з відчуттям смерті, помсти, небезпеки.

Глибше зрозуміти сюжет та ідейний зміст твору допоміг підзаголовок: «Історія одного вбивці». Ми розуміємо, що в центрі стояв не герой, а антигерой, людина, наслідувати якій не хочеться і захоплюватися якою просто неможливо. Сам автор постійно це підкреслював, починаючи з самого початку роману (наполегливо повторював два епітети: «геніальний» і «потворний»). Стало зрозумілим, що слова «пахощі» чи «аромати» аж ніяк не підходили до назви, яка б повною мірою розкривала зміст твору. А ось поняття «запахи» чи «парфуми» цілком відповідали авторському задуму, проте кожен зі свого боку трактував підтекст у романі.

Дослідження постмодерністичного роману відбувалося у двох площинах: аналіз на рівні сюжету, композиційних особливостей, тобто аналіз текстуальний (горизонтальна площина), а також інтертекстуальний (вертикальна площина).

Історія одного вбивці, творця досконалості — жахливе життя:

життєва мета — еротична насолода, засіб для завоювання любові людей;

вчинки: вбивав прекрасних молодих і незайманих дівчат; акумулював, концентрував, перетворював запахи у парфуми;

тріумф: вбивця — кумир натовпу;

смерть: Жан-Батіст Гренуй до останньої кісточки зник з лиця землі. Жан-Батіст Гренуй зростав і формувався самостійно, оскільки жодна людина

(навіть рідна мати) ніколи не переймалися цим дивним хлопчиськом, який з незрозумілих, на перший погляд, причин викликав лише страх, огиду й відразу.

Мати

«Кинути ублюдка здихати з голоду»

Патер Терр'є

«Геть від цього диявола»

Годувальниця Жанна-Бюссі

«На мене цей малюк наводить жах»

Опікунка сиріт мадам Гайар

«їй стало моторошно»

Парфумер Джузеппе Бальдіні

«Його можна виснажити до дна, як золотого віслюка»

Маркіз Тайад-Еспінасс

«Мене приголомшує моя геніальність»

Шкіряний майстер Грималь

«Поводився з ним, як з корисною домашньою твариною»

Парфумер Доменік Дрюо

«Вважав його закінченим бовдуром»

Гренуй мріяв про створення «понадлюдського аромату, янгольського аромату, такого надзвичайного, відчувши який, кожен буде зачарований і всім серцем полюбить його, Гренуя, носія цього аромату. Так, він змусить їх полюбити себе». Отже, йшлося про любов, за яку мають заплатити своїм життям 26 красунь міста Граса.

Гренуй осягав світ лише нюхом, хоча сам не мав ніякого запаху. Саме через цю ознаку — відсутність у дитини запаху — від нього відмовилися усі, до кого він час від часу потрапляв. Слова, що означали конкретні поняття (слово «дрова»), він вимовляв після того, як удихав їх запах із надзвичайною гостротою, а ось абстрактні поняття етичного плану герой осягав з великими труднощами, бо вони «не пахли». Роки навчання Гренуя — це своєрідне полювання на різноманітні запахи й ознайомлення із запахом парфумів, адже його «мета полювань полягала у тому, щоб стати володарем усіх запахів, які тільки мав світ».

Елементи детективної інтриги автор увів у роман, вкладаючи у них символічний підтекст. Оскільки твір постмодерністичний, то детективні елементи у ньому (йдеться про вбивство молодих дівчат) — це лише зовнішній план вираження сюжету. Зовні твір нагадував детектив про серійного вбивцю-маніяка, адже хлопець шукав для себе схожі жертви і таким чином заплутував карти працівникам правопорядку. Проте ідея твору полягала зовсім не у тому, щоб звинувачувати Гренуя у скоєних ним злочинах. Оскільки герой прагнув виготовити дивовижні парфуми, то можна розглядати його образ як образ митця, що створив відповідний витвір мистецтва.

П.Зюскінд подав у романі чіткий до схематизму опис творчого процесу, що складався із здатності відчувати справжню красу буття, не затемнюючи її своєю власною недосконалістю. Не випадково один із ключових символів роману — відсутність у Гренуя власного запаху і прагнення увічнити прекрасне. Саме для цього йому потрібно було опанувати парфумерне мистецтво.

Звертаючись до проблеми митця і мистецтва у постмодерністичній літературі, слід зупинитися на проблемі маргінальності та появі героя-маргінала.

Маргінальність — це відмова від культурно-моральних стереотипів, шлях до нових форм протистояння й навіть підкорення соціуму, як випробування естетичного підходу до світу — ось коло ідей, що втілилися в романі П. Зюскінда. У центрі його твору — у повному розумінні маргінальна постать — парфумер Жан-Батіст Гренуй, людина без властивостей, повз яку пройшли ідеї співчуття, щастя, Бога, страху смерті тощо. У своєму житті він керувався лише імпульсами, що підказували йому феноменальні нюхові здібності. Саме вони стали для Гренуя єдиним і й надійнішли поводирем у світі людей.

Одне із найпарадоксальніших рішень автора полягало у тому, що герой впорався зі своїм творчим завданням, досконало опанувавши парфумерне мистецтво, від добув абсолютний аромат, що дарував владу над світом. Проте суспільство, обурене його аморальними експериментами, замість знищення парфумера-вбивці, схилилося перед ним, зачароване цим ароматом. Коли його запитали про мотиви, він не дав задовільної відповіді. Парфумер не міг пояснити натовпу, що був захоплений досконалістю, яку маленькими частинками вбирав із дівчат, убиваючи їх. Про моральні закони він просто не згадував. Отож, коли митець, створюючи витвір мистецтва, відійшов від вічних законів моралі, він деградував не просто як особистість, а ще й як митець. Гренуй хотів не просто влади над світом. Ним керувало набагато сильніше бажання — стати джерелом досконалого аромату, тобто стати Богом.

Завершальна сцена роману присвячена загибелі героя. Зневірившись у можливості знайти власний запах, Гренуй повернувся на паризький цвинтар, де з'явився на світ і де продовжував панувати жахливий сморід — антипод його довершених парфумів, щоб померти, зникнути. Він обрав спосіб, яким можна одночасно позбутися і життя, і результатів свого мистецтва. Дочекавшись сутінків, коли на цвинтарі біля багаття зібрався увесь паризький набрід — злодії, повії, вбивці, він з'явився і вилив на себе флакон із ароматом, якого вистачило б, аби підкорити увесь світ. Гренуй знав, чим закінчиться цей його останній експеримент. Подібно до того, як він прагнув підкорити світ, так усі присутні не встояли перед бажанням долучитися до цієї досконалості. Розбійники просто розідрали Гренуя на шматки і з'їли.

Отже, автор у романі створив власний міф про мистецтво. Його головні ідеї такі: творчий геній — породження світового смороду, він із самого початку зло, бо перебував не в гармонії зі світом, а виник всупереч світові як опозиція для нього. Шлях мистецтва виявився антигуманним, бо творчий пошук і творчі досягнення не мали нічого спільного з моральністю.

Парфуми — це витвір мистецтва маргінального героя Гренуя. Парфуми водночас відчужені від матеріальності та вилучені з часу завдяки своїй стійкості. Світова досконалість у них не лише збережена, а й облагороджена. Саме вони дали можливість владарювати над світом, а таку силу дає мистецтво.

Однак не слід забувати про шляхи і методи створення таких витворів, вони не повинні бути аморальними і відірваними від реалій буття.

На початку роману письменник подав детальний опис цвинтаря, де народився головний герой. Саме картина смороду, який панував там, стала символом недосконалості світу. Адже, народившись у такому світі, герой як митець був приречений. Так і сталося, він пішов із життя у тій самій атмосфері, де панували запахи смерті.

3.2. Тематика самостійної роботи і методичні рекомендації до її виконання

№ п/п

Теми для самостійного вивчення

К-ть год

Опорні знання

Вид навчальних завдань

Знання і навички, якими необх. володіти

Форма контро лю

Література

1

Жанрова своєрідність та проблематика роману А. де Сент-Екзюпері «Планета людей»

2

Філософський роман, композиція твору, про блематика

Самостійне вивчення теми

Аналізувати твір в єдності його змісту і форми

Усне опитува ння

История Француз. Литератур. T.4. — М.,1963 Іроденко JI. М. Система уроків за казкою-притчею А. де Сент-Екзю- пері «Маленький принц» // Зарубіжна література. 2004. — № 3.

Українець JI. Як говорить Маленький принц? Вивчення повісті-казки в українських перекладах // BJITK. — 2001,—№5,—С. 50—52

2

Тема митця і проблема мистецтва у романі Р. Рол- лана «Кола Брюньон»

2

Жанрова своєрідні сть, проблематика, іде йний зміст

Розробка тез

Визначити проблеми, дати їм загальну характеристику

Співбесіда

Журавська І. Ю. Ромен Роллан Життя і творчість К. — 1997

3

Своєрідність роману Р. Роллана «Зачарована душа»

4

Система образів у романі, роль і місце символів у творі

Самостійне вивчення теми

Аналізувати твір в єдності його змісту і форми

Усне опитува ння

Ромен Роллан. Собрание Сочинений T. 1,—M., 1954

4

Течія натуралізму у Французькій літературі

2

Поняття «натура лізм», його характерні риси, представники та їх твори

Написання рефератів

Визначити ознаки натуралізму як течії

Перевірка, захист рефератів

Ж Всесвіт,— 1999,— №9—10,— С. 182—185

5

Теорія екзистенціалізму та її вираження у Повісті А. Камю «Сторонній»

2

Поняття «екзистен ціалізм», його риси у повісті А. Камю

Написання конспекту

Визначити художні засоби, якими ко- ристуєть ся автор

Співбесі да

Ж. Зарубіжна Література. — 1998. — №4. — С. 17—20; 2001,— №5. С. 23—54

6

Роман Ж. П. Сартра «Нудота» в контексті літератури екзистенціалізму

2

Поняття «екзистен ціалізм», його риси у романі «Нудота»

Самостійне вивчення теми

Визначити особливості літератури екзистенціалізму на прикладі роману

Усне опитування

Конєва T. M. Зарубіжна Література XX століття. — К., 1998

Білоцерківець M. Сартр вам допоможе зробити вибір // «ЗЛ» 20 (84).— 1998. — С. 6. Нобелівські лауреати. Жан Поль Сартр. Матеріали до вивчення творчості // Всесвітня література. — № 7. — 1998. — С. 44—50

ТЕМИ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ З ЛІТЕРАТУРИ XX СТ.

(II ПОЛ.)

№ п/п

Теми для самостійного вивчення

К-ть год

Опорні знання

Вид навчальних завдань

Знання і навички, якими необх. володіти

Форма контролю

Література

7

Проблематика роману Е.-М. Ремарка «Повернення»

2

Тема «втраченого покоління», проблематика роману

Самостійне вивчення теми

Проаналізувати характер оповіді у романі, визначити антивоєнні мотиви

Усне опитува ння

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980.

Ворончук Л. Е. — M. Ремарк. Відображення життя рідного народу першої половини XX ст. // Все для вчителя. — 2004. — № 4—5. — С. 10

8

Алегоричність та паралелізм у новелі Т. Манна «Маріо і чарівник»

2

Алегорія, паралелізм

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980

9

Проблематика та ідейно- художній аналіз філософських казок О. Вайльда

2

Ідейний зміст, філософія, її значення та роль у творі

Робота з текстами та кри- тич ними статтями

Робити цілісний ідей- но-художній аналіз творів

Усне опитування

История всемирной литератури в 9 томах. — M., 1994. — T. 8

10

Проблема моральної відповідальності вчених за наслідки наукових досліджень у драмі Б. Брехта «Життя Галілея»

2

Особливості композиції драматичного твору проблеми конфлікти, образ головного героя

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Виділити і проаналізувати проблема тику драматичного твору

Усна бесіда за змістом прочитаного

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980

11

Біблійна основа драми О. Вайльда «Саломея», загальна характеристика твору

2

Центральний конфлікт у драмі, біблійна основа

Робота з текстами та критичними статтями

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитува ння

О. Вайльд. Вибрані твори. — M., 2002

Uj 2

№ п/п

Теми для амостійного вивчення

К-ть год

Опорні знання

Вид навчальних завдань

Знання і навички, якими необх. володіти

Форма контролю

Література

12

Автобіографічні мотиви роману Кнута Гамсуна «Голод»

4

Біографія письменника, спільні риси та художня вигадка

Ідейно- художній аналіз, робота з підруч ником

Проаналізувати характер оповіді у романі, визначити біографічні мотиви у творі

Усна бесіда за змістом прочитаного

Кнут Гамсун. Голод. — К., 1998

Г. Зарубіжна література. — 2004. — №32,—С. 12—14

Г. Зарубіжна література (Бібліотека тижневика).— 2001.— №229.— 32. — С. 53

13

Психологізм у змалюванні характерів людей в оповіданні Дж. Лондона «Жага до життя»

2

Поняття психоло гізм, засоби зображення внутрішнього світу героїв

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Зверев Г. Джек Лондон. — M., 1975

14

Поетичний переказ індіанських міфів у поемі Лонгфелло «Пісня про Гайавату»

2

Індіанські міфи, їх своєрідність, поетичний переказ

Написання рефератів

Визначити жанрову своєрід ність твору

Перевірка, захист рефератів

Богослов ский В. История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980

15

Проблематика роману Генріха Манна «Вірнопідданий»

4

Жанрові ознаки історичного роману

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Конєва Т. M. Зарубіжна література XX століття. — К, І998.

Богословский В. П., Гражданская 3. Т. История зарубежной литературьі 1917— 1943 гг. — M., 1990. —С. 90—101

16

Сімейний роман-епопея Д. Голсуорсі «Сага про Форсайгів»— епічна картина буржуазної Англії

4

Поняття «роман- епопея», його художні ознаки, реалістичні картини у творі

Написання рефератів

Визначити жанрову своєрід ність твору

Перевірка, захист рефератів

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980.

Конєва Т. M. Зарубіжна література XX століття. — К.,1998

17

П'єса Моріса Метерлінка «Сліпі» — зразок драми «театру мовчання», її художня своєрідність

2

Поняття Про «театр мовчання», художній метод M. Метерлінка, його відображення у творі

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Морис Метерлинк Пьесьі. —M., 1999

Uj

18

Проблема творчого Методу Г. Гауптмана, риси драматургії (натуралістична — «Перед сходом сонця», реалістична — «Ткачі»)

4

Натуралізм, його ознаки та художні особливості Реалістична драма, конфлікти та їх розв'язання драматургом

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980.

Конєва T. M. Зарубіжна література XX століття. — К.,1998

19

Жанрова своєрідність фі- лософсько-символіст- ських драм Г. Ібсена «Бранд», «Пер Гюнт»

4

Філософсько- символістська драма, конфлікти та їх розв'язання драматургом. Символи їх характе ри- стика

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Адмони В. Г. Генрих Ибсен. — M., 1956.

Владимиров С. Действие в драме. — M., 1972

20

Дискусійна основа, Економічна мотивація поведінки персонажів у «драмах-дискусіях» Б. Шоу «Будинки вдівця», «Професія пані Уоррен»

4

Поняття «драма- дискусія», її жанрова своєрідність. Особливості ком- позиці їхної побудови драматич них творів англійського драматурга

Написання рефератів

Визначити жанрову своєрідність твору

Перевірка, захист рефератів

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980

Конєва T. M. Зарубіжна література XX століття. —К., 1998

21

Філософський роман Ф. Кафки «Процес», його проблематика

2

Жанр Філософського роману, його витоки, своєрідність романів Ф. Кафки, мотиви песимізму

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Всесвіт. — 1993. — № 3—4. — С. 123—163

22

Реалістичні мотиви «Американської трагедії» Теодора Драйзера

4

Критичний реалізм, автобіогра фі- чні мотиви у романі, показ причин трагедії людини

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Норт К. T. Драйзер смотрит на заставку шахтеров // Литературная Рос- сия. — 1971. 27 августа.

Ореханова Г. У России єсть мечта. К 120-летию со дня рождения T. Драйзера // Современная Россия. — 1991.

Uj

N

сг-,

№ п/п

Теми для амостійного вивчення

К-ть год

Опорні знання

Вид навчальних завдань

Знання і навички, якими необх. володіти

Форма контролю

Література

23

Формування Особистості і перспективи розвитку європейської культури в інтелектуальному виховному романі Т. Манна «Чарівна гора»

2

Поняття інтелектуальний, виховний роман, проблеми та жанрова своєрідність

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Затонский Д. Волшебньїе горьі Томаса Манна // Литературное обозрение. — 1975. — № 6.

Мігальчинська В. M. Музика таланту T. Манна // ЗЛ. — 2002,— №11,— С. 61—62

24

Відбиття філософської та естетичної позиції P. M. Рільке у збірці «Сонети до Орфея»

2

Жанр сонету, його ознаки, особливості побудови

Читання аналіз сонетів. Вивчення напам'ять сонету за вибором

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980.

Конєва T. M. Зарубіжна література XX століття. — К.,1998

25

Психологічна школа в англійській літературі. Роман Д. Лоуренса «Коханець леді Чатгерлі»

4

Жанрові ознаки психологічного роману

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Лоуренс Д. «Коханець леді Чатгерлі». — M., 1998

26

Роман-антиутопія А. Платонова «Котлован» у контексті літератури XX ст.

2

Жанр Роману- антиутопії, Його риси, ідейний зміст, філософія, її значення та роль у творі

Робота з текстами та кри- тич ними статтями

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Богословский История зарубежной литерат. XX в. — M., 1980.

Конєва T. M. Зарубіжна література XX століття. — К.,1998

27

Концепція засудження тоталітаризму у творчості Дж. Оруелла

2

Тоталітаризм, антиутопія її жанрові ознаки

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Конєва T. M. Зарубіжна література XX століття. — К.,1998

28

Модерний образ світу у поезіях Т. Еліота

2

Модернізм, його художнє вираження у поезії

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Библиотека всемирной литературьі Богословский В. Н.и др. История за- рубежно литературьі XX века, 1917 — 1945. — M., 1990.

Хрестоматия по зарубежной литера- туре XX века (1917—1945)

Uj

З

29

Зв'язок творчості Ф. Г. Лор- ки з модерними піснями і народною поетичною традицією у збірці «Циганські романсеро»

2

Модернізм, його художнє вираження у поезії

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Зарубіжна література.— 2001.— № 7. — 1998. — № 11. Всесвітня література. — 2000. — № 3.

Ж. Всесвітня література та культура. — 2001. 2000. — № 7.

Ж. Всесвітня література — 2000. — №3. — С. 58.

Г. Зарубіжна література. — 2003. — №46. — С. 11

ЗО

Проблеми сучасної Молоді у прозі Франсуази Саган «Трохи сонця в холодній воді»

4

Творчий метод Франсуази Саган

Робота з текстами, самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Франсуаза Саган «Трохи сонця в холодній воді». — К, 2003

31

Проблематика і художня своєрідність Е. Йонеско «Голомоза співачка»

4

«Театр абсурду» своєрідність, представники у драматургії

Робота з текстами, самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Йонеско Е. «Голомоза співачка»

32

Мотиви «театру абсурду» у трагікомедії Семю- еля Беккета «Чекаючи на Годо»

2

«Театр абсурду» своєрідність, представники у драматур гії

Робота з текстами, самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Тимощук О. В. «Думати — то ще не найгірше зло». П'єса Семюєля Беккета «Чекаючи на Годо» // Зарубіжна література. — № 6. — 2004

33

Постмодерна стилістика роману У. Еко «Ім'я троянди»

4

Жанрові особливості літератури постмодернізму. Представники та їх твори

Робота з текстами самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Затонский Д. Модернизм и постмоде- рнизм. — Харьков: Фолио, 2000. — 256 с.

34

Культурно-історична своєрідність Японії. Релі- гійно-філософська основа та риси національної естетики

2

Розвиток культури Японії

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Федоренко M. T. Грані реальності й вигадки // К. — 1998. — С. 5—22

Uj

N 00

№ п/п

Теми для самостійного вивчення

К-ть год

Опорні знання

Вид навчальних завдань

Знання і навички, якими необх. володіти

Форма контролю

Література

35

Місце і значення в повісті Я. Кавабати «Тисячокрилий журавель» зображення традиційного ритуалу

2

Традиції та звичаї японського народу

Робота з текстами, самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз твору

Співбесіда

Федоренко M. T. Грані реальності й вигадки // К. — 1998. — С. 5—22

36

Романи та повісті Г. Белля про післявоєнну Німеччину («Дім без господаря», «Більярд о пів на десяту»)

4

Антивоєнний роман, творчий метод Г. Белля

Робота з текстами, самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз твору

Співбесіда

Г. Белль. Матеріали до вивчення творчості // Всесвітня література. — 1998. — №5. — С. 12—13

37

Проблема відповідальності людини і ролі культури у трагікомедії Ф. Дюрренматта «Фізики»

2

«Театр абсурду» своєрідність, представники у драма- тур гії

Робота з текстами, самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Дюрренматт Ф. П'єси. — К., 2003

38

Філософський роман ек- зистенціалістської орієнтації А. Мердок «Чорний принц»

2

Література екзистенціалізму, риси, представники, жанрові ознаки філософського роману

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Мердок А. «Чорний принц»

39

Проблема співвідношення добра і зла у повісті В. Голдінга «Шпиль»

2

Особливості творчого методу письменника

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Єременко О. В. Погляд у «темряву людського серця» // Всесвітня література—№4,—1999,—С. 16—21.

Ж. Зарубіжна література. — 2004. — № .4. — С. 40

Uj

40

Зображення історії і майбутнього латиноамериканської цивілізації у романі Г. Г. Маркеса «Сто років самотності»

4

Особливості творчого методу письменника

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Грисенко Л. Матеріали до вивчення роману Г. Маркеса «Сто років самотності» // ВЛК. — 2001. — № 5. — С. 41—45.

Земсков В. Маркес. — M., 1986

Покальчук Ю. Латиноамериканський роман. — К, 1980

41

Роман-притча Кобо Абе «Людина-коробка» — твір про граничне відчуження людини

4

Література екзистенціалізму, риси, представники, жанрові ознаки роману-притчі

Самостійне вивчення теми

Вивчення теми і розробка конспекту

Перевірка конспектів

Кобо Абе. Жінка в пісках. Романи. — К. — 1998.

Федоренко M. T. Грані реальності й вигадки // Кобо Абе. — К. — 1998. — С. — 5—22

42

Філософський зміст повісті П. Коельо «Алхімік»

2

Творчий метод письменника, жанр філософської повісті

Самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Коельо П. «Алхімік»

43

Філософські пошуки сенсу буття у повісті П. Коельо «Вероніка вирішує померти»

2

Творчий метод письменника, жанр філософської повісті

Самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Коельо П. «Вероніка вирішує померти»

44

Проблема кохання та людських взаємин у повісті П. Коельо «Одинадцять хвилин»

2

Творчий метод письменника, жанр філософської повісті

Самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Коельо П. «Одинадцять хвилин»

45

Жанрові особливості Оповідання Ф. Дюрренматта «Суддя та його кат»

2

Жанр детективу, його ознаки, різновиди, представники та їхні твори

Самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідейно-художній аналіз творів

Усне опитування

Дюррен. Матг «Суддя та його кат»

Uj Co О

№ п/п

Теми для амостійного вивчення

К-ть год

Опорні знання

Вид навчальних завдань

Знання і навички, якими необх. володіти

Форма контролю

Література

46

Гротескне узагальнення тенденцій тоталітаризму в романі К. Чапека «Війна з саламандрами»

2

Гротеск, тоталіта ризм, антивоєнний роман

Самостійне вивчення теми

Проаналізувати характер оповіді у романі, визначити головні мотиви творчості

Усне опитування

Всесвітня література та культура. — 2000.—№5,7.

Ж. Всесвітня література та культура. — 2001. —№ 5.

Ж. Всесвітня література.— 2001.— №6. — С. 41

47

Сатира на мілітаризм Австро-Угорщини в період І Світової війни у романі Я. Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка»

4

Гротеск, сатиричний роман тоталітаризму, антивоєн ний роман

Самостійне вивчення теми

Проаналізувати характер оповіді у романі, визначити антивоєнні мотиви

Усне опитування

Ж. Зарубіжна література. — 2000. — №6.

История зарубежной литературьі XX века. — М.,1990. — С. 325—346.

48

Пошуки нової поетичної мови у творчості поета П. Целана «Фуга смерті»

2

Авторський стиль, мова поетичного твору, жанрова своєрідність поезії, переклади, їх порівня ння

Самостійне вивчення теми

Робити цілісний ідей- но-художній аналіз творів

Усне опитування

Целан П. «Фуга смерті»

49

Тема самотності людини у повісті Г. Г. Маркеса «Полковнику ніхто не пише»

2

Особливості творчого методу письменника

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Земсков В. Маркес. — M., 1986.

Покальчук Ю. Латиноамериканський роман. — К., 1980

50

Фантастичні романи Г. Уеллса

4

Особливості творчого методу письменника

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Вокруг света. — 1967. — № 2. — С. 77—79.

Ж Зарубіжна література. — 2000. — №24. — С. 3—6.

Иностранная литература. — 1966. — №9. — С. 208—212.

Шоу Б. Герберт Уелс. T. 2 — M., 1967. — С. 339—340.

51

Погляди А. Азімова на освіту в майбутньому у романі «Фах»

2

Особливості творчого методу письменника

Ідейно-худож- ній аналіз, робота з підручником

Вивчення теми і розробка конспекту

Усна бесіда за змістом прочитаного

Слово і час. 2002. — № 6. — С. 16—22.

Зарубіжна література. — 2004. — № 4. — С. 23—26


3.3. Контрольна робота і методичні рекомендації до іі написання

для домашньої контрольної роботи з літератури XX століття для студентів заочної форми навчання

(25 варіантів)

Контрольна робота з літератури XX століття складається з теми і орієнтовних питань, які потрібно розкрити. Питання розраховані на перевірку фактичних знань студентів з даного курсу.

Тема 1. Особливості драматичного конфлікту та розвитку сценічної дії у п'єсі Г. Ібсена «Ляльковий дім. (Нора)»

Виділити конфлікт у п'сі, дати йому характеристику, посилаючись на епізоди із тексту, визначити його суттєвість. Проаналізувати композицію драматичного твору, дати визначення терміна «аналітична композиція». Вказати своєрідність розвитку сценічної дії.

Література

Адмони В. Г. Генрих Ибсен. — М., 1956.

Владимиров С. Действие в драме. — М., 1972.

Г. Все для вчителя. — № 4 — 5. — 2004. — С. 5—7.

Ж. Зарубіжна література. — 1998. — № 2, 7.

Ж. Зарубіжна література. — 2001. — № 2. — С. 34—36.

Ж. Всесвітня історія і культура. — 2001. — № 6. — С. 36—38.

Зарубежная литература XX в. / Под ред. 3. Гражданской. — М., 1973.

Ж. Зарубіжна література. — 1998. — № 2, 7.

Палій Н. І. Компаративний аналіз як засіб з'ясування типологічних рис у характерах героїв різних національних літератур. // Всесвітня література. — 2004. — № 10. — С. 40—42.

Ціно І. Г. Показ шляху становлення особистості в долі Нори. Урок за драмою.

Ібсен Г. «Ляльковий дім» // Зарубіжна література. — 2004. — № 7. — С. 37—39.