6.7.1. Передумови й початокреформаційного руху. МартінЛютер

магниевый скраб beletage

У XVI ст. Німеччину, Англію, Францію, Нідерланди, скандинавські країни,країни центральної Європи охопив широкий суспільний рух проти католицької це-ркви — Реформація (від лат. reformatio — перетворення, виправлення). Представ-ники цього руху заперечували верховну владу папи римського, чернецтво, більшучастину таїнств, догмат католицької церкви про можливість «спасіння» віруючих«добрими ділами» (тобто, пожертвуваннями і молитвами), культ святих, ікони,обов'язкову безшлюбність духівництва, більшу частину католицької символіки то-що. На противагу цьому висувалася вимога до національних церков, не підпоряд-кованих римській курії, проводити богослужіння рідною мовою. Джерелом віро-вчення послідовники реформаційного руху вважали саме лише Святе Письмо(Біблію) і відкидали Священний Переказ (рішення церковних соборів, вердиктиримських пап).

Ідея реформації церкви «носилася у повітрі» в добу Гуманізму й Відродженнятак само, як ідеї відродження мистецтва й науки. Виразником цієї ідеї став чернецьавгустинського ордену, син рудокопа Мартін Лютер. У 1517 р. Лютер представивдо загального розгляду 95 тез проти папської влади. Він спалив папську буллу, щовідлучала його від церкви. Ним був написаний для церкви новий катехізис.

Лютерівське вчення поширилося у Швеції, Данії, Франконії, Гессенських іБранденбурзьких землях. Розпочалася війна протестантів з німецьким імператоромКарлом V. Ця війна тривала з перервами до 1536 p., коли імператор змушений бувукласти мирний договір у Нюрнберзі. З цього часу протестанти отримали грома-дянські права нарівні з католиками. Повстання Лютера стало сигналом до появиінших супротивників папської влади. Найзначнішими з них були Ульріх Цвінглі,Жан Кальвін та Філіп Меланхтон.

Релігійним наслідком Реформації у тих країнах, де вона перемогла, було утво-рення нових протестантських церков (в Англії, Шотландії, Нідерландах, Швейцарії,частині Німеччини, скандинавських країнах). Отже, діяльність Лютера спричиниладо розколу в єдності західнохристиянського світу.