5.1.3. Інфологічна модель даних «Сутність-зв'язок». Основні поняття

магниевый скраб beletage

Мета інфологічного моделювання — забезпечення найприро- дніших для людини способів збору і подання тієї інформації, яку передбачається зберігати в створюваній базі даних. Тому інфоло- гічну модель даних намагаються будувати за аналогією з природною мовою (остання не може бути використана через складність комп' ютерної обробки текстів і неоднозначності будь-якої природної мови). Основними конструктивними елементами інфоло- гічних моделей є сутність, зв'язки між ними та їх властивості (атрибути).

Сутність — це будь-який особливий об'єкт (об'єкт, який ми можемо відрізнити від іншого), інформацію про який необхідно зберігати в базі даних.

Сутністю можуть бути люди, місця, літаки, рейси, смак, колір і т.ін. Необхідно розрізняти такі поняття, як тип сутності та зразок сутності. Поняття тип сутності відноситься до набору однорідних осіб, предметів, подій або ідей, які є цілим. Зразок сутності відноситься до конкретної речі в наборі. Наприклад, типом сутності може бути МІСТО, а зразком — Москва, Київ і т.ін.

Атрибут — пойменована характеристика сутності. Його найменування повинне бути унікальним для конкретного типу сутності, але може бути однаковим для різного типу сутності (наприклад, КОЛІР може бути визначений для багатьох сутнос- тей: СОБАКА, АВТОМОБІЛЬ, ДИМ і т.ін.).

Атрибути використовуються для визначення того, яка інформація повинна бути зібрана про сутність. Прикладами атрибутів для сутності АВТОМОБІЛЬ є ТИП, МАРКА, НОМЕРНИЙ ЗНАК, КОЛІР і т. ін. Тут також існує відмінність між типом і зразком. Тип атрибуту КОЛІР має багато зразків або значень: Червоний, Синій, Банановий, Біла ніч і т.ін., проте кожному зразку сутності привласнюється тільки одне значення атрибуту.

Абсолютна відмінність між типами сутності і атрибутами відсутня. Атрибут є таким тільки у зв'язку з типом сутності. У іншому контексті атрибут може виступати як самостійна сутність. Наприклад, для автомобільного заводу колір — це тільки атрибут продукту виробництва, а для лакофарбної фабрики колір — тип суті.

Ключ — мінімальний набір атрибутів, за значенням яких можна однозначно знайти необхідний зразок сутності. Мінімальність означає, що вилучення з набору будь-якого атрибуту не дозволяє ідентифікувати сутність за тими, що залишаються.

Для сутності Розклад ключем є атрибут Номер рейсу або набір: Пункт відправлення, Час вильоту і Пункт призначення (за умови, що з пункту в пункт вилітає в певний момент часу один літак).

І Зв'язок — асоціювання двох або більше сутностей.

Якби призначенням бази даних було тільки зберігання окремих, не пов'язаних між собою даних, то її структура могла б бути дуже простою. Проте одна з основних вимог до організації бази даних — це забезпечення можливості пошуку однієї сутності за значенням інших, для чого необхідно встановити між ними певні зв'язки. А оскільки в реальних базах даних нерідко містяться сотні або навіть тисячі сутностей, то теоретично між ними може бути встановлено більше мільйона зв'язків. Наявність такої безлічі зв'язків і визначає складність інфологічних моделей.