6.6.2. Побудова інфологічної моделі

магниевый скраб beletage

Аналіз визначених вище об' єктів і атрибутів дозволяє виділити суть проектованої бази даних і, ухваливши рішення про створення реляційної бази даних, побудувати її інфологічну модель на мові «Таблиці-зв' язки».

Основу становлять: 1. Автори (Код автора, Автор).

Ця суть відводиться для зберігання відомостей про основних людей, що брали участь у підготовці рукопису видання (авторах, укладачах, титульних редакторах, перекладачах і художниках). Таке об'єднання допустиме, оскільки дані про різних творців вибираються з одного домена (прізвище й імена) і виключає дублювання даних (одна і та ж людина може виконувати різні функції в підготовці різних видань). Наприклад, С. Я. Маршак писав вірші (Казка про дурне мишеня) і п'єси (Дванадцять місяців), переклад Дж. Байрона, Р. Бернса, Г. Гейне і складав збірки віршів. Оскільки прізвище і імена (ініціали) творця можуть бути достатньо громіздкими (М. Е. Салтиков-Щедрін, Франсуа Рене де Шатобріан, Остен Жюль Жан-Батист Іпполіт і т. д.) і багато разів зустрічатимуться в різних виданнях, то їх доцільно нумерувати і посилатися на ці номери. Для цього вводиться цілочисе- льний атрибут «Код автора», який автоматично збільшуватиметься на одиницю при введенні в базу даних нового автора,

перекладача або іншого автора. Аналогічно створюються: Код_видавництва, Код_заголовку, Вид_ видання, Код_характе- ра, Код_мови, Номер_билета, Номер_палітурки, Код_месця і Код_видання, що замінюють від одного до дев'яти атрибутів.

Видавництва (Код видавництва, Назва, Місто).

Заголовки (Код заголовку, Заголовок).

Виділення цієї суті дозволить скоротити обсяг даних і знизити вірогідність виникнення суперечності (немає необхідності введення довгих текстових назв для різних томів зібрань творів, повторних видань, підручників і т.ін.).

Вид_видання (Видиздания, Назва_виду).

Характери (Код_характеру, Характер_перевидання).

Мови (Кодмови, Мова, Скорочення).

Окрім назви мови зберігається її загальноприйняте скорочення (англ., ісп., нім., фр.), якщо воно існує.

Місця (Код_місця, Номер_кімнати, Номер_стелажу, Номер_ полиці). Один із кодів цієї суті (наприклад, «-1») відведений для опису узагальненого місця, що знаходиться за стінами сховища книг (видання видане читачу, тимчасово передано іншій бібліотеці або організації).

Читачі (Номер квитка, Прізвище, Ім'я, По батькові, Адреса, Телефон).

Дві ключові суті, що описують видання і його конкретні зразки, виявляються залежними від іншої суті і належать до класу позначень:

Видання (Код видання, Код_заголовку, Вид_видання, Но- мер_тома, Авторський_знак, Бібліотечний_шифр, Повторюваність, Код_видавництва, Рік_вивництва, Анотація) [Заголовки, Вид_издания, Видавництва];

Палітурки (Номер_обкладинки, Код_видання, Ціна, Дата_при- дбання) [Видання].

Основна суть і позначення пов' язані між собою асоціаціями:

Автори [АвториM, Видання N] (Код автора, Код видання).

Укладачі [Автори M, Видання N] (Код_автора, Код_видання).

Редактори [Автори M, Видання N] (Код_автора, Код_видання).

Художники [Автори M, Видання N] (Код_автора, Код_видання).

Перекладачі [Автори M, Видання N] (Код_автора, Код_видання, Мова).

Перевидання [Характери M, Видання N] (Код_характеру, Код_видання).

Розміщення [Місця M, Обкладинки N] (Код_місця, Номер_об- кладинки, Дата_разміщення, Дата_вилучення).

Видача [Читачі M, Обкладинки N] (Номер_билета, Номер_об- кладинки, Дата_видачі, Термін, Дата_повернення).

І, нарешті, для зменшення обсягу позначення «Видання», яке часто використовується, з нього виділена характеристика: 1. Анотації (Код видання, Анотація) {Видання}.