2. Катування (ст. 127 КК).

магниевый скраб beletage

Стаття складається з двох частин, які містять заборонювальні норми. Родовим і безпосереднім об'єктом злочину є здоров'я особи. Додаткові обов'язкові безпосередні об'єкти злочину — воля, честь і гідність особи. Катування — це міжнародний злочин, який переслідується на підставі низки Конвенцій ООН і Європейських конвенцій.

Об'єктивна сторона злочину (ч. 1 ст. 127 КК) характеризується: 1) діянням — нанесенням побоїв, мученням або іншими насильницькими діями; 2) наслідками, що виявляються у заподіянні сильного фізичного болю, фізичного чи морального страждань; 3) причиновим зв'язком між вказаним діянням і наслідками.

Побої при катуванні — це багаторазове (два та більше разів) завдання ударів по тілу потерпілого, що не спричинило тілесних ушкоджень. Мучення (або заподіяння мук) — це дії, пов'язані з тривалим позбавленням людини їжі, пиття чи тепла, з утриманням у шкідливих для здоров'я умовах (наприклад, в умовах, які позбавляють людину будь-якого з її природних почуттів — зору, слуху, просторової або часової орієнтації) тощо. До інших насильницьких дій можуть бути віднесені погроза зброєю, застосування протигазу чи поліетиленового пакета для позбавленням можливості дихати, електричного струму, різні посягання на статеву недоторканість особи, дії, характерні для мордування, а також інші подібні дії, серед яких найбільш поширеними є підвішування тіла, придушування, обливання холодною водою, нацьковування собак, тривала ізоляція, вплив на людину постійним і голосним звуком, примушування їсти неїстівні речовини, інсценування ампутації якогось органа чи розстрілу тощо. Такі дії супроводжуються стресом, почуттям жаху чи неспокою та здатні принизити особу, зламати її морально.

Якщо вказані дії були поєднані з позбавленням людини волі, зґвалтуванням, насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом, то вчинене потрібно кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених статтями 127 і, відповідно, 146, 152, 153 КК. Завдання побоїв і мордування під час катування повністю охоплюється ст. 127 КК. Разом з тим, катування слід відмежовувати від злочину, передбаченого ч. 2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень, якщо воно супроводжувалося насильством, застосуванням зброї або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями) та ч. 2 ст. 373 (примушування давати показання, поєднані із застосуванням насильства або із знущанням над особою) КК.

Злочин є закінченим із моменту, коли потерпілому заподіяно сильного фізичного болю, фізичного чи морального страждань.

Суб'єкт злочину — загальний.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. При катуванні спеціальною метою насильницьких дій є примусити потерпілого чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їх волі, у тому числі отримати від нього або іншої особи відомості чи визнання, або покарати його чи іншу особу за дії, скоєні ним або іншою особою чи у скоєнні яких він або інша особа підозрюється, а також залякування чи дискримінація його або інших осіб. Саме за метою цей злочин відмежовується від мордування (ч. 2 ст. 126 КК). Катування, вчинене для доведення особи до самогубства, слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених статтями 120 і 127 КК.

Кваліфікуючими ознаками злочину (ч. 2 ст. 127 КК) є вчинення його: 1) повторно; 2) за попередньою змовою групою осіб; 3) з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості.

3. Задача:

Ю. у відсутність чоловіка, що знаходився у тривалому відрядженні, підтримувала статеві зв'язки з Д. Через певний час вона завагітніла і, побоюючись розправи з боку свого чоловіка, вирішила позбавитися дитини. Про свій намір вона повідомила знайому М., яка погодилася за певну винагороду їй допомогти. Коли дитина народилася, то М. прийняла пологи, а наступного дня вони втопили дитину у ванні й позбавилися трупа.

Кваліфікуйте дії Ю. та М.

Відповідь:

Дії Ю. потрібно кваліфікувати за п.п. 2, 12 ч. 2 ст. 115 КК як умисне вбивство малолітньої дитини, вчинене за попередньою змовою групою осіб (при цьому Ю. не може бути суб'єктом злочину передбаченого ст. 117 КК «Вбивство матір'ю новонародженої дитини», адже позбавила життя дитину не під час пологів і не одразу після них, а через деякий час).

Дії М. потрібно кваліфікувати за п.п. 2, 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК як умисне вбивство малолітньої дитини, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів. Така кваліфікація обумовлена тим, що М. по погодилась прийняти участь у вбивстві за винагороду.