3-4. Покупка й продаж через Інтернет

Розглядаючи Інтернет як засіб для здійснення продажу товарів/ послуг, можна відзначити такий напрям класифікації проведених операцій:

-  business-to-business (B2B);

-  business-to-consumer (B2C).

У першому випадку маємо справу з торгівлею промисловими то­варами або бізнес-послугами між підприємствами, а також оптовими продажами, у другому — з роздрібним продажем споживчих товарів кінцевому споживачеві.

За оцінками фахівців, комерційний потенціал першого напрямку значно вищий, однак у сфері безпосередніх продажів власної продук­ції поки більш інтенсивно й різноманітно розвивалися підприємства, що спеціалізуються на другому напрямі ведення таких операцій. За­раз розвиваються різні варіанти організації роздрібних продажів через Інтернет, серед них найбільш популярні інтернет-магазини й аукціонні продажі.

Інтернет-магазини за своїми характеристиками досить близькі до такої форми роздрібної торгівлі, як посилкова торгівля за ката­логами, однак перевершують їх за більшістю параметрів: по-перше, містять значно більше інформації, ніж будь-який каталог, а сама ін­формація доступна будь-якій людині, що захоче з нею ознайомитися; по-друге, оформити замовлення й розплатитися за нього споживач може там же, де він побачив товар, тобто в он-лайні. Причому зро­бити все це покупець може, не виходячи за поріг своєї квартири, що робить інтернет-магазини серйозним конкурентом не тільки підпри­ємствам, що займаються продажем через пошту, але й традиційним підприємствам роздрібної торгівлі загалом.

За даними Media Metrix, середньо річний темп зростання кількос­ті відвідувачів віртуальних магазинів становить 37%. У 1994-95 рр. з'являються перші веб-сторінки компаній, на яких розміщені логоти­пи, трохи пізніше на них з'являються перші звернення до клієнтів, які могли випадково потрапити на цей сайт, телефони, адреси компаній, запрошення приїхати і ознайомитися з асортиментом пропонованих товарів вже в реальному магазині. Саме в цей час, в 1996-97 рр. на ринок інтернет-торгівлі виходять піонери — компанії, які починають вести власний бізнес через Інтернет або переносять в Мережу певну частку свого реального бізнесу.

Офіційно зареєстрована і оголошена дата оформлення першої по­купки через Інтернет припадає на липень 1995 року (дані Wall Street Journal). Якщо в 1996 році об'єм ринку business-to-business (B2B) складав $9 млрд, а об'єм ринку роздрібної торгівлі — $500 млн, то в 1998 році об'єм business-to-business (B2B) склав вже $43 млн, а ринок роздрібної торгівлі — $5 млн (згідно даних ComputerWorld, Forrester Reseach, Jupiter Communication, Price Waterhouse).

Через мережу успішно продаються не лише комп'ютери, через Інтернет можна продавати все що завгодно. Абсолютно весь ринок business-to-business (B2B) не залежить від найменування і асор­тименту товарів, що продаються в Інтернеті, чи послуг, які пропо­нуються через мережу. Але для ринку business-to-consumer (B2C) існують певні категорії товарів і послуг, продаж яких через мере­жу може бути вигідний або не дуже. За даними консалтингової компанії Hope-Beckham Inc. Можна виділити наступні найбільш успішні групи товарів і послуг, що ефективно продаються через Ін­тернет:

-     подорожі — найкраще місце на планеті може бути знайдене че­рез Інтернет за декілька хвилин;

-     квитки — за декілька років оформлення квитків комп'ютери­зувалось, тому це стало цілком природним;

-     книги — ціна книг істотно знижується за рахунок економії на побудові реальних магазинів і формуванні штату продавців і складів;

-     страхування — з допомогою Інтернет можна знайти масу варі­антів і вибрати і оформити документи набагато легше і швидше;

-     банківські послуги — люди на Заході, як правило, оплачують свої рахунки або комунальні послуги через Інтернет;

-     музика — музика може бути сьогодні замовлена і доставлена че­рез Інтернет і буде тієї ж якості, що і на CD-диску, купленому в магазині;

-     відео — замість того, щоб йти в магазин і довго вибирати, в Ін- тернеті можна швидко знайти не лише відео, але й інформацію про всі новинки;

-     відомі торгівельні марки — будь-яка відома торгівельна мар­ка — це не що інше, як товар або послуга, добре знайомі покуп­цям і які добре себе зарекомендували;

-     комп'ютери і офісне устаткування — ви вибираєте те, що по­трібне Вам, і ніхто не стоїть поряд і не нав'язує вам ще що- небудь «потрібне і корисне».

Серед найбільш невдалих товарів і послуг для продажу через Ін­тернет виділяють:

-  будинки — дуже великі, дуже індивідуально;

-  фототовари і друк фотографій;

-     автомобілі — ціни на них і докладний опис можуть бути вистав­лені в Інтернет, але покупці все одно ходитимуть до дилерів, щоб своїми очима подивитися на модель, що купується;

- човни — те ж, що і автомобілі;

- їжа — місцеві ринки і супермаркети непогано справляються з цим;

-     дорогий одяг і взуття — це дуже індивідуально, це все потрібно міряти.

Що стосується продуктів харчування — знову ж таки спірне пи­тання. Для прикладу, існує сайт «salami.com», через який організову­ється доставка продуктів харчування по всьому світу. Відомі випад­ки, коли жителі Японії купували їжу на цьому американському сайті, тому що її вартість, навіть включаючи вартість доставки, була менша, ніж ціни на ті ж самі продукти в найближчих супермаркетах. Крім того, через Інтернет продукти харчування можна продавати дрібним гуртом, і тоді покупка продуктів харчування замінить щотижневий виїзд на ринок за поповненням продуктових запасів.

Чому вигідно продавати через Інтернет? При цьому існує багато плюсів як для торгових підприємств, так і для фірм-виробників чи дистриб'юторів. До числа спільних переваг доцільно віднести наступні:

•  Глобальна присутність. Торгівля через інтернет-