Інтерактивний магазин виконує дві головні функції:

- надання клієнту інформації про товар або послугу;

- одержання від клієнта замовлення.

При використанні он-лайнових платіжних систем додається ще й третя функція — одержання оплати, а при торгівлі інформацією і четверта — відправлення оплаченого товару. Інтерактивні магазини охоплюють велике коло пропозицій: від книг і CD-дисків до надання банківських послуг.

Виділяють вісім основних причин створення інтернет-магазину:

1. Магазин працює цілодобово. Завдяки тому, що магазин розмі­щений на сервері, що має підключення до високошвидкісного опти­ко волоконного каналу зв'язку, він легко стає доступний з будь-якої точки світу 24 години на добу. Час роботи прямо впливає на обсяг продажів в інтернет-магазині, тому що якщо за 12 годин ви продали 20 речей, то за 24 години ви продасте 40. Інтернет-магазин охоплює всі годинні пояси планети.

2. Відсутність звичайних витрат. Відсутність звичайних витрат, що виникають при роботі звичайного магазину, а саме: на водопос­тачання, електроенергію, торгові площі, продавців, касирів, обслуго­вуючий персонал, інкасацію і т.д. І не важливо, працює інтернет-ма- газин 12 чи 24 години на день, витрати на його утримання однакові.

3. Магазин доступний з будь-якої точки світу. Завдяки тому, що Інтернет є глобальною інформаційною мережею планети, інформа­ція, розміщена в одному місці, моментально стає доступною усім.

4. Зручність. Не треба нікуди йти чи їхати. Клієнту досить натис­нути на одну кнопку, і світ чудових товарів, пропонованих вашим ін- тернет-магазином, вже на моніторі комп'ютера. Не треба додаткових програмних засобів. Програми навігації та перегляду інформації в Ін- тернеті (браузери) вже встановлені на вашому комп'ютері. Завдяки автоматичній системі пошуку необхідних товарів і послуг інтернет- магазин сам оперативно запропонує вам шукане.

5. Докладна інформація про товар чи послугу. Продукція чи по­слуга може бути проілюстрована не тільки фотографією і текстом. Скориставшись сучасними досягненнями технології представлення і візуалізації інформації, можна створити воістину барвисті й дина­мічні інтерактивні каталоги. Вони надають клієнту набагато більше можливостей, ніж традиційні засоби реклами. Завдяки тому, що в ін­терактивний каталог нарівні з текстом і фотографіями може увійти відеоролики, елементи звукового оформлення і віртуальна реаль­ність, інтерактивні каталоги є більш дієвим засобом реклами, ніж тра­диційні методи. У підсумку виграє клієнт, що одержує принципово нові можливості щодо ознайомлення із товаром чи послугою, оцінки його якості та можливостей.

6. Великий вибір товару. Сучасні комп'ютерні технології нада­ють можливість збереження великих обсягів інформації і добутку необхідного пошуку даних по визначеній ознаці. Так, наприклад, за­мість того, щоб клієнт проглядав весь каталог у пошуках аудіо сис­теми, що задовольняє бажані параметри (ціна, кількість колонок чи касетоприймачів, наявність CD і т.д.), він може задати ці параметри в системі пошуку товару в інтернет-магазині й одержати список про­дукції, що задовольняє ці вимоги. Обсяг інтерактивного каталогу теж має немаловажне значення. Подумайте, скільки ви витрачаєте на створення і друк нових брошур й каталогів і який обсяг інформації ви можете в них розмістити. Витрачаючи суми значно менші, можна одержати значно більший обсяг інтерактивного каталогу.

7. Відсутність нав'язливого тиску з боку продавця. Значна час­тина потенційних покупців приходить у традиційний магазин тільки для того, щоб ознайомитися з принциповими можливостями това­ру, не маючи чіткого наміру чи сформованого рішення про покуп­ку. У момент такого відвідування багатьох клієнтів сильно обтяжує нав'язливий тиск із боку продавців, який підсвідомо викликає в них почуття провини, незручності, через те, що на них витратили так ба­гато часу і сил, а вони нічого не можуть дати взамін. В інтернет-ма- газині клієнт може тихо і спокійно, у домашній обстановці вивчити пропоновану продукцію і прийняти рішення про покупку. Ніяких стресів і необхідності оперативно приймати рішення.

8. Економія часу. Час поїздки і перебування в магазинах, години, проведені в пошуках необхідного товару на прилавках, ніяк не можна порівняти з декількома приємними хвилинами в кріслі, зв'язаними з пошуком, вибором і покупкою товару в інтернет-магазині.

Схема роботи в інтернет-магазині дуже проста (рис. 3.2). Покупець заходить на веб-сайт з електронною вітриною. Реєстрація покупця може відбуватися на вході або після формування кошика. Це дозволяє заощадити час, якщо відвідувач нічого не вибрав. Після вибору товару треба заповнити реєстраційну форму, у якій, крім пер­сональних даних, зазначається спосіб оплати і доставки (для захисту особистих даних треба використовувати захищені канали зв'язку).

Після закінчення формування замовлення і реєстрації інформа­ція з вітрини надходить у торгову систему інтернет-магазину. У тор­говій системі перевіряється наявність відповідного товару, можуть ініціюватися замовлення постачальникам у разі відсутності товару, а покупцеві можуть повідомляти терміни можливого постачання, іні­ціюються запити до платіжної системи.

Якщо планується провести оплату під час передачі товару (при доставці кур'єром чи післяплатою), потрібне підтвердження замов­лення електронною поштою або телефонним дзвінком. При оплаті за допомогою банківської системи електронних платежів генерується рахунок на оплату. Якщо оплата можлива через Інтернет, підключа­ється платіжна система. Після повідомлення про оплату торговою системою формується замовлення для служби доставки.

Варіанти оплати товару, купленого в інтернет-магазині, залежать від способу доставки. Загалом їх можна розділити на оплату в момент одержання товару (при доставці кур'єром, поштою післяплатою або візиті покупця в реальний магазин) і на попередню оплату (при пе­редачі інформації через Інтернет, доставці звичайною чи експрес-по- штою, магістральним транспортом).

За українським законодавством, замовлення через Інтернет мож­на розглядати тільки за умови укладення договору. Реальна угода фіксується й оцінюється в момент передачі права власності. Останнім часом це важливо, оскільки для приймання готівки при кур'єрсь