18.4. Чайові

магниевый скраб beletage

Немало відвідувачів кафе та ресторанів після закінчення тра-пези або ще й до неї чи під час неї думають про те скільки грошейдати офіціанту « на чай» або ж чи давати їх взагалі. На чеках інколиможна бачити одразу про те, що винагорода офіціанту вітається,але давати її чи ні — залишається на роздум клієнта.

У низці країн Європи чайові сплачуються автоматично. Прак-тично завжди чайові включаються у рахунки у ресторанах сканди-навських країн. Їх розмір — 7-10 відсотків від вартості замовлен-ня. У Німеччині, Австрії, Греції розмір чайових приблизно такийже — 10%. У Фінляндії чайові сягають 15-18%.

У США і Канаді чайові вважаються частиною зарплати офіці-антів. Розмір чайових там більший.

Дослідницька компанія «Synovate» вивчала практику чайови-ми у 55 країнах світу. Виявилось, що чайові залишають 69% клі-єнтів, 15% залишали на чай менш, ніж 10% від вартості рахунку.14% жертвували 15-20%. Основна маса клієнтів взагалі не думалапро розмір рахунку. Майже третина відвідувачів ресторанів та кафене знають, яку суму вони мають залишати на чай.

Існують країни, де чайові офіційно заборонені. Як приклад,можна вказати Китайську Народну Республіку.

В Україні оплата праці офіціантів — змішана. Вони отриму-ють як зарплату, так і «на чай». Офіційного регулювання цьогоаспекту не існує. Пересічно чайові складають 10%. У столичнихелітних ресторанах чайові є більшими, а у провінційних — менши-ми (5-10%). Часто округлюється рахунок. Наприклад, за рахунокпотрібно сплатити 92 грн. Шляхетно вважається сплатити 100 грн.Зустрічається в Україні і практика автоматичного включення чайо-вих у рахунок. Це відбувається і в Києві. Автоматичне включеннячайових до рахунку формально вважається порушенням прав спо-живачів. Чи часто споживачі на це скаржаться — статистика проце змовчує.

У ресторанах швидкого харчування (фастфудах) чайові даватине прийнято. Можна не давати чайові, якщо не сподобалося обслу-говування чи якість страв.

Чайові в Україні доцільно давати. У протилежному випадкуна клієнта можуть «покласти зуб» і наступного разу обрахува-ти його чи не знайти для нього вільного столика. До тих же, хто«на чай» залишає, краще ставляться у наступних відвідинах. Біль-шість українців чайові залишає.