7.2.4. Кар'єрна криза

магниевый скраб beletage

Психологи стверджують — якщо працівник у певний час задо-волений собою і своєю роботою, то це ще не гарантує його від того,що він не зіштовхнеться з кар'єрною кризою. Завдання працівникаполягає у тому, щоб кризу вчасно розпізнати та бути готовим до їїподолання.

Якщо колись улюблена робота перестала приносити радість,якщо працівнику здається, що він досягнув кар'єрного піку абоякщо він відчуває якесь загальне незадоволення від життя та ро-боти, то це є симптомом того, що кар'єрна криза настала. Потрібноїї долати.

Психологи вирізняють три групи професійних криз.

Професійне вигоряння. Воно пов'язано не стільки з кар'єроюяк з професією. Поняття означає, що працівник зрозумів — вінбільше не може займатися раніше улюбленою роботою. Любовдо роботи зникла.

Криза досягнення. Це — криза побудови кар'єри. Працівни-ку здається, що він досягнув певного рівня, але наступні вершинивін підкорити вже не може.

Нудна робота. За цього виду кризи працівник ще бачитьсвої кар'єрні перспективи, але йому стало нудотно працювати. Вінрозуміє, що ця сфера діяльності йому вже не цікава.

Коли трапляється кар'єрна криза, то знаходяться працівники,які готові ризикнути і розпочати нову кар'єру практично з нульовоїпозначки.

Є й такі працівники, які зіштовхнувшись з кризою і не одер-жавши професійної допомоги, лягають у так званий «соціальнийдрейф». Вони докладають зусиль для того, щоб реалізувати себепоза роботою і кар'єрою.

Якщо за кризи типу «професійне вигорання» професія, яктака, здається працівникові цікавою, то він оговтається і з такоюкризою впорається. Може приборкати її самостійно. Може скорис-татися професійною допомогою.

Нудота і туга на роботі означають, що професія подобається,але не подобається місце роботи. Необхідно змінити місце роботи.Якщо ж це неможливо зробити з огляду на певні чинники (напри-клад, матеріальні), то до роботи потрібно ставитися як до джерелачи способу заробітку.

Якщо працівнику здалося, що він опікується не тим, чим хотівби, то не варто робити різкі кроки. Доцільно оглянутися довкола,розширити коло знайомств, а також максимально скористатисятими можливостями, які надає йому чинна робота.

Вибираючи нову сферу діяльності, слід все ретельно зважити.Слід пам'ятати, що у чужих дружин ноги не бувають некрасивими.Ось так і у новій сфері. Те, що з першого погляду має привабливийвигляд, за більш прискіпливого розгляду може розчарувати.

Отже, кар'єрні кризи є неминучими для тих працівників, про-фесійний рівень яких перебуває у стані зростання. Криз не маютьлише ті працівники, які не розвиваються. Наприклад, спокійноочікують пенсії. Кризу потрібно пережити і глянути на кар'єрнудрабину свіжим поглядом. Більшість працівників здатна з кризамивпоратися самостійно. Ті, хто цього зробити не може, повинні звер-нутися до професіоналів, які допоможуть знайти вихід із ситуації,що склалася.

Міжнародна рекрутингова компанія «Monster» встановила, що76% службовців у всьому світі згодні на зниження зарплати, щоботримати роботу своєї мрії. Про це засвідчили результати тестуван-ня 34 тисяч працівників у 19 країнах Америки і Європи.

Найменше цінували зарплату ірландці. У цій країні 84% опи-туваних ладні були пожертвувати зарплатою заради улюбленоїроботи. Працівники у США, Швейцарії та Італії дещо відстали. Там82% респондентів цінили задоволення роботою вище, ніж її оплату.

Працівники Німеччини, Франції та Угорщини відносно більшеполюбляли зарплату, ніж роботу. 34% французів та 27% німцівне готові були жертвувати зарплатою в ім'я роботи. 38% опитанихугорців ставили зарплату вище, ніж роботу.