9.2.2. Вагітність

магниевый скраб beletage

Переходимо до питання про вагітність. Мабуть, ще довгий часлюди з'являтимуться природним способом. З точки зору адміні-страції найкраще було б, якби жінки народжували дітей після ви-    305ходу на пенсію. Природа з цього питання має іншу точку зору.Жінки народжують дітей у тому віці, коли потрібно працювати,працювати і ще раз працювати.

Вагітна жінка працює з огляду на низку чинників. Декому зжінок не хочеться переривати кар'єру, що вдало розпочалася та йтиз роботи у гарній стабільній компанії. До того ж робоче місце можезнаходитися неподалік домівки, чи у такому місці, до якого зручнодобиратися. Деякі з вагітних жінок продовжують працювати, від-гукнувшись на заклики начальства попрацювати якомога довше,оскільки їм немає гідної заміни. Третя група вагітних жінок про-довжує працювати, оскільки немає інших джерел доходів.

Необхідність для вагітної жінки працювати під час вагітностістворює певні складнощі як для неї, так й колег, які працюють знею.

Працюючим вагітним жінкам доводиться нелегко. Жінки підчас вагітності мають проблеми зі здоров'ям, яких не мали раніше.

Небагато вагітних жінок може похвалитися тим, що вагітністьдля них пройшла непомітно.

Основними проблемами зі здоров'ям вагітних жінок є наступні.

Вагітним стає дедалі важче добиратися до роботи. Їх може зака-чувати у транспорті. Доводиться виходити з транспортних засобівз огляду на те, що стало зле. Потім чекати на прибуття наступно-го тролейбуса, автобуса тощо. Особливо важко переносять вагітнімаршрутки. Це, можливо, з огляду на трясіння, спричинене якістюнаших доріг.

Більшість вагітних жінок негативно переносять сигаретнийдим. Є поміж вагітних і такі, що продовжують самі палити. Длятого, щоб вагітній стало зле, їй достатньо і того запаху, який при-носить із собою курець, повертаючись на робоче місце з кімнатидля паління.

Вагітним важко довго перебувати у сидячому стані. Під чассидіння людини все навантаження її тіла переміщується на хребет.У вагітних маса тіла збільшена. Від довгого сидіння дуже болитьспина. Роботу з комп'ютером багато лікарів вважають шкідливоюдля майбутньої дитини.

Працюючій вагітній жінці складно слідкувати за правильністюсвого харчування.

Вагітна жінка відчуває погіршення свого стану здоров'я на ран-ніх стадіях вагітності. Її організм починає перелаштовуватися. Просвою вагітність вона знає, але про неї ж не знають оточуючі. Озна-ки співчуття навколишні люди починають проявляти тоді, коливагітність стає очевидною. Слід було б це робити раніше. Можливо,не так рано, як у наступному анекдоті:

Сидить у вагоні метро старенький, щуплий професор і щосьчитає. На наступній станції до вагону входить молодик з дівчи-ною. Стали біля професора. За хвильку молодик грубо звертаєтьсядо професора:

Уступите беременной женщине место!

Професор похапцем став протирати лінзи окулярів та й каже:

Ах, извините, я не увидел.

На що молодик прореагував.

Тьі что, старий козел, хотел, чтобьі через пятнадцать минутуже и видно било?!

Колись жінки народжували, навіть, у полі. Ті, хто скептичноставляться до такого родильного місця, вказують на різницю міжв'язанням снопів на чистому повітрі у полі та несприятливою ат-мосферою у метро під час пік.

Фахівці дають жінкам такі поради:

За наявності можливості домовтесь з начальством про реаль-ний обсяг очікуваної від вас роботи впродовж дня, який завдякистаранності виконаєте швидше. У такому випадку на роботу при-буватимете пізніше, а йтимете — раніше.

Впродовж робочого дня підшукуйте приводи для того, щоб про-йтися. Якщо є можливість, то слід кілька разів виходити надвір,щоб подихати свіжим повітрям.

Якщо транспорт створює проблеми зі здоров'ям, то слід під-шукати роботу неподалік домівки. Це — не просто. Правді сліддивитися у вічі. Робота не любить майбутніх мам. Така нелюбовіснує не лише на вітчизняному просторі, але і за кордоном. Ком-панія ELAS виконала соціологічне дослідження. У ньому взялиучасть 1,1 тис. керівників британських фірм. Три чверті опитанихзаявили, що не взяли б на роботу нову працівницю, якби знали,що вона збирається завагітніти впродовж 6 місяців після початкуроботи у фірмі.

52 відсотки опитаних допускали можливість прийому на робо-ту вже вагітної співробітниці. Впевнено надав би роботу вагітнійодин керівник з двадцяти.

Вагітна співробітниця може дорого коштувати фірмі. Судовийпозов може виявитися ще дорожчим.

Якщо фірма чи організація зацікавлена у тому, щоб вагітнажінка якомога пізніше йшла у декретну відпустку, то такій пра-цівниці слід створити її окремий робочий графік.

Не слід виключати і можливість надомної роботи. Є низка про-фесій, що ними володіють вагітні жінки, які гостро не вимагаютьпостійної присутності в офісі.

В Україні відповідно до ст. 179 Кодексу Законів про працютривалість декретної відпустки складає 126 днів. З них 70 днів при-падає на період до родів і 56 — опісля. Право на відпустку жінкаотримує, коли подає бухгалтерії свого підприємства лікарнянийлисток, що підтверджує її вагітність.

Якщо вагітна жінка належить до 1-4 категорії постраждалихвід Чорнобильської катастрофи, то тривалість її декретної відпуст-ки складає 180 календарних днів — 90 днів до родів та 90 — після.

Якщо роди відбуваються з ускладненням, чи жінка народилабільше ніж одну дитину, то відпустка продовжується ще на 16 днів.Декретні сплачуються на підприємстві. Для цього жінка має пра-цювати там за трудовим договором і бути застрахованою у Фондісоціального страхування.

Сума допомоги за вагітністю і родами розраховуються так же,як і виплати за лікарняним листком. Середню зарплату працівни-ці множать на кількість робочих днів, що припадають на період їїдекретної відпустки. Сума декретних не залежить від трудовогостажу (при оформленні звичайного лікарняного трудовий стажвраховують). Декретні сплачуються у 100-відсотковому розмірі.Платять за стільки робочих днів декретної відпустки, скільки ви-пливатиме з лікарняного листка за вагітністю і родами.