53.1 Загальна характеристика чайної рослини

магниевый скраб beletage

Чай - це терпкий тонізуючий напій із приємними смаковими йароматичними властивостями з листів невеликого вічнозеленого дере-ва або великих кущів сімейства чайних. Він посідає друге місце у світіпо обсягу рідини, що випивається людьми, після питної води. Вироб-ництвом чаю займаються більше 20 країн миру: Індія, Китай, Шрі-Ланка, Японія й ін.

Відповідно до міжнародної ботанічної класифікації чайна рос-лина має один вид Camellia sinensis (китайська камелія), що включаєтри різновиди - китайську, ассамську й камбоджійську. Гібриди й різ-новиди цих підвидів численні й залежать від району виростання.

Чайна рослина довговічно, але економічно вигідно його виро-щувати в долинах протягом 40-50 років, а на схилах - 60-70 років.Листи із чайної рослини збирають стільки разів на рік, скільки чай маєвегетацію у даній місцевості.

Збирають тільки самі ніжні й молоді, м'які й соковиті листо-чки, що розпустилися або ні на кінчиках пагона.

Пагоном називається зростаюча облиствлена частина стебла зрозташованими на ній бруньками, пагін без зростаючої бруньки нази-вається глушок. Перші 2-3 листочки із частиною стеблинки, а такожбруньку листа, що ще не розпустився разом називають флеш.

Найціннішою сировиною, одержуваною із чайної рослини,уважаються тіпси - бруньки на кінчику гілочки, що не розпустилися.Розташовані поруч із тіпсами два наймолодші й ніжніших верхніх ли-сточки - «флауери оранж пеко» і «оранж пеко» - використовують дляготування крупнолистового чаю вищої якості.

Більші листи, що слідують за ними - «пеко», «пеко сушонг» і«сушонг» - грубіше, менш соковиті, бідніші за смаком і тому їх вико-ристовують для готування чаю більше низької якості.

Технологія чаю заснована на складних біохімічних, термохімі-чних, хімічних і теплофізичних процесах, у результаті яких зеленийчайний лист перетворюється у різні види чайної продукції.