53.2 Характеристика харчової цінності продукту

Чай є одним із джерел вітамінів і мінеральних речовин для ор-ганізму людини, енергетична цінність 100 г чаю становить 109 ккал.Це зв'язано, насамперед, з тим, що в чайному листі є алкалоїди - ко-феїн і супутні йому теофілін і теобромін, а також з наявністю корис-них речовин, які синтезує чайна рослина. До них відносять катехін іінші поліфеноли, які мають властивості вітаміну Р; аскорбінову, ніко-тинову, фолієву й пантотенову кислоти, рибофлавін, каротиноїди.

Хімічний склад чайного листа обумовлюють багато факторів:різновиди сортів чайної рослини, її вік, термін і спосіб збирання чай-ного листа, географічні та метеорологічні умови, проведення агротех-нічних комплексних заходів та ін.

Чайна рослина містить більше двадцяти незамінних амінокис-лот, вуглеводи, пектинові речовини, органічні кислоти й смоли, ефірнімасла й інші з'єднання, що формують аромат напою.

Завдяки дослідженням фахівців в області гігієни харчуваннявстановлено, що в чаї втримується більшеста біологічно корисних речовини, яківзаємозалежні між собою, утворюютьєдиний комплекс, впливають на організмлюдини й нормалізують обмін речовинпри систематичному споживанні чаю.

Катехіни         стимулюють