4.8.6. Надання долікарської допомоги при ураженні електричним струмом

У випадку ураження електричним струмом найважливішим є швидкевивільнення людини з-під дії струму з подальшим проведенням штучногодихання та зовнішнього масажу серця.

Вивільнити постраждалого з-під струму можна таким чином:

вимиканням напруги рубильником чи вимикачем;

закорочуванням фаз за допомогою перекидання (замикання) наструмопровідні проводи металевої перемички;

відтягуванням (відривом) потерпілого від місця ураження.

При останньому способі вивільнення від дії струму рятувальникамслід пам'ятати про необхідність користування індивідуальними засобамизахисту (рукавички, штанги та інше). Без цього сам рятувальник можеопинитися під дією струму. Для вивільнення людини з-під струму мож-ливе також застосування сухих дерев'яних та інших предметів, що стано-влять собою діелектрики. Якщо потерпілий перебуває на висоті, слідвжити заходів, щоб під час вимикання струму та падіння він не отримавмеханічного пошкодження.

Штучне дихання часто виконують за схемою «рот у рот» або «рот уніс». В цьому разі дихання має бути різким, здійснюватися кожні 5-6 се-кунд. Перед цим забезпечується прохідність дихальних шляхів, які мо-жуть бути закриті запалим язиком, кров'ю, слиззю тощо.

Найкраща прохідність дихальних шляхів потерпілого досягаєтьсяпри максимальному відкиданні голови назад, відкриванні рота, висуваннівперед нижньої щелепи.

Коли у потерпілого розширені зіниці і не відчувається пульс, то цеозначає, що паралізоване не тільки дихання, але й зупинилося серце. Тодіштучне дихання потрібно чергувати з масажем серця. Мета масажу серця- відновлення нормальних природних скорочень серця та кровообігу. Зо-внішній масаж серця здійснюється приблизно 4-5 разів на одне штучнедихання. Місце масажу знаходиться приблизно на два пальці вищем'якого кінця грудини. Масаж повинен бути енергійним і ритмічним допояви чіткого пульсу та самостійного дихання, звуження зіниць.