7.5.5. Заходи особистої безпеки при нагляді за дорожнім рухом

магниевый скраб beletage

Нагляд за дорожнім рухом здійснює дорожньо-патрульна служба(ДПС). За маршрутом патрулювання на автомобілі направляються не ме-нше двох інспекторів. При несенні служби інспектору дозволяється вихо-дити та знаходитись на проїзній частині дороги тільки в трьох випадках:

для регулювання дорожнього руху;

для оформлення дорожньо-транспортної пригоди;

для надання допомоги учасникам дорожнього руху.

Працівник дорожньо-патрульної служби повинен вибирати місце

для зупинки транспортних засобів з урахуванням дорожніх умов, щіль-ності транспортного потоку, безпеки дорожнього руху, особистої безпе-ки та безпеки водія і пасажирів транспортного засобу, який зупиняється.

При зупинці автомобіля інспектор з міркувань безпеки має знахо-дитись спереду патрульного автомобіля на відстані 1,5-2 м, що дає йомузмогу застосовувати патрульний автомобіль як додаткове прикриття відможливого наїзду на нього транспортного засобу. Напарник інспекторав цей час повинен знаходитись на узбіччі, з правого боку від патрульно-го автомобіля, під його прикриттям і слідкувати за діями інспектора,водія та пасажирів зупиненого транспортного засобу.

Підходити до зупиненого автомобіля потрібно так, щоб не наража-ти себе на небезпеку. Зазвичай інспектор підходить з боку лівих дверей,але при складних дорожніх обставинах, обмежених умовах дорожньогоруху безпечніше здійснювати підхід до водія з боку правих дверей.

Інспектор зобов'язаний привітатися з водієм, пояснити причину зу-пинки і запропонувати водію ввімкнути аварійну сигналізацію. Це будедодатковим заходом безпеки як для інспектора, так і для водія, особливов темну пору та умовах обмеженої видимості (туман, злива, снігопад).Інспектор та його напарники не тільки повинні приділяти увагу зупине-ному автомобілю, але і контролювати дорожній рух.

У нічний час, незалежно від погодних умов, працівники ДПС ма-ють одягнені в одяг зі світловідбиваючими поверхнями (кашкет, жилет,нарукавники, портупея).

При перевірці документів інспектор повинен стояти з боку тієї руки(якщо водій вийшов з автомобіля), якою водій дістає документи. Поданідокументи не слід брати рукою, якою при нагоді слід буде доставатизброю. При падінні документів з рук водія на землю не слід самому під-німати їх, можливо це провокація з метою нанесення удару зверху ру-кою, ногою тощо. Інспектор, як правило, повинен запропонувати водіюпідняти документи, при цьому він робить крок, півтора назад і уважностежить за водієм. Якщо водій дійсно ненавмисне упустив їх, є люди-ною похилого віку, інвалідом або жінкою, а також коли вони упали завини інспектора, то в такому випадку необхідно запропонувати водіюзробити крок назад і самому підняти документи.

Слід пам'ятати, що водій замість документів може дістати з кишенізброю і застосувати її, тому потрібно бути дуже уважним і готовим довідповідних дій.

Небезпечно стояти між водієм і працівником, який забезпечує без-пеку (страхує) першого інспектора, тому що це серйозно ускладнюєогляд напарнику, надання своєчасної допомоги і не дозволяє негайнозастосовувати зброю у разі необхідності.

При виникненні обставин, за яких можливе застосування табельноївогнепальної зброї (при перевірці документів у підозрілих осіб, затри-манні злочинців чи правопорушників, небезпечних діях водіїв, у якихперевіряються документи), згідно з Законом України «Про міліцію»працівник міліції може привести в готовність вогнепальну зброю, що єпопередженням про можливість її застосування.

Спроба особи, яка затримується інспектором із вогнепальною збро-єю в руках, наблизитись до нього, скоротивши при цьому визначенуним відстань, чи заволодіти зброєю, є підставою для застосування зброї.