4.8.6. Надання долікарської допомоги при ураженні електричним струмом

магниевый скраб beletage

У випадку ураження електричним струмом найважливішим є шви-дке вивільнення людини з-під дії струму з подальшим проведеннямштучного дихання та зовнішнього масажу серця.

Вивільнити постраждалого з-під струму можна таким чином:

вимиканням напруги рубильником чи вимикачем;

закорочуванням фаз за допомогою перекидання (замикання) наструмопровідні проводи металевої перемички;

відтягуванням (відривом) потерпілого від місця ураження.

При останньому способі вивільнення від дії струму рятувальникамслід пам'ятати про необхідність користування індивідуальними засоба-ми захисту (рукавички, штанги та інше). Без цього сам рятувальник мо-же опинитися під дією струму. Для вивільнення людини з-під струмуможливе також застосування сухих дерев'яних та інших предметів, щостановлять собою діелектрики. Якщо потерпілий перебуває на висоті,слід вжити заходів, щоб під час вимикання струму та падіння він неотримав механічного пошкодження.

Штучне дихання часто виконують за схемою «рот у рот» або «рот уніс». В цьому разі дихання має бути різким, здійснюватися кожні 5-6 се-кунд. Перед цим забезпечується прохідність дихальних шляхів, які мо-жуть бути закриті запалим язиком, кров'ю, слиззю тощо.

Найкраща прохідність дихальних шляхів потерпілого досягаєтьсяпри максимальному відкиданні голови назад, відкриванні рота, вису-ванні вперед нижньої щелепи.

Коли у потерпілого розширені зіниці і не відчувається пульс, то цеозначає, що паралізоване не тільки дихання, але й зупинилося серце.Тоді штучне дихання потрібно чергувати з масажем серця. Мета масажусерця - відновлення нормальних природних скорочень серця та крово-обігу. Зовнішній масаж серця здійснюється приблизно 4-5 разів на однештучне дихання. Місце масажу знаходиться приблизно на два пальцівище м'якого кінця грудини. Масаж повинен бути енергійним і ритміч-ним до появи чіткого пульсу та самостійного дихання, звуження зіниць.