7.4. Мінеральні речовини (від minera - руда).

магниевый скраб beletage

Із 106 елементів періодичної системи Д.І. Менделєєва в організмілюдини виявлено 86. Серед двадцяти п'яти необхідних для нормаль-ної життєдіяльності елементів - вісімнадцять вважаються абсолютнонеобхідними, а сім - корисними. Професор В.Р. Вільямс назвав їх"металами" життя.

Мінеральні речовини поділяють на макроелементи (Na, K, Ca,Mg, P, Cl, S), потреба в яких визначається в г, і мікроелементи (Fe, I,Cu, Co, Mn, Zn, Mo, Se та інші), потрібні у мг або мкг.

Натрій. Становить 90% всіх катіонів плазми крові, забезпечуєзбудливість клітин, роботу буферних систем, секрецію травних соківта всмоктування амінокислот та вуглеводів із травного каналу.

Хлор. Разом із натрієм забезпечує основну частину осмотичноготиску крові та тканинної рідини, використовується на утворення со-ляної кислоти шлункового соку.

Добова потреба в натрії - 4-6 г, що відповідає 10 г кухонної солі,але багато людей споживають її значно більше норми, що негативновідбивається на стані серцево-судинної, травної систем, нирках. Частохлорид натрію називають серцевою отрутою. У чоловіків при надмір-ному споживанні солі страждає ерекція, у жінок - моторика та секре-ція в органах статевої сфери.

Фосфор. Бере участь у всіх обмінних процесах як компонент ма-кроергічних сполук. З давніх-давен продукти, що вміщують фосфор,використовуються для підсилення сексуальних бажань (лібідо), а са-ме: дріжджі, пшеничні висівки, зерна гарбузів, соняшнику, яйця, риба.У стародавньому Єгипті жрицям забороняли вживати рибу. Добовапотреба - 1,2-1,5 г.

Калій. Забезпечує формування гальмівних процесів у клітинах.Дуже багато калію в морських водоростях, насінні соняшнику, часни-ку, горіхах, арахісі, картоплі в лушпайках. Фрукти та овочі відноснобідні на калій. Добова потреба - 2,5-5 г.

Кальцій. Разом із фосфором складає основу мінеральної частиникісткової тканини, також забезпечує збудження клітин, у тому числіскорочення м'язів, активує ферменти, наприклад, зсідання крові. До-бова потреба у дорослих - 800 мг, у дітей - 1-1,2 г.

Магній. Забезпечує розширення судин, стимулює перистальтикукишечнику, виділення жовчі, необхідної для побудови кісток, актива-ції енергетичного обміну. Добова потреба - 0,5-0,6 г.

Залізо. Входить до складу гемоглобіну, міоглобіну, цитохромів,тому необхідне для зв'язування та перенесення кисню від легень дотканин, а потім споживання мітохондріями для утворення енергії. До-бова потреба - 10-18 мг.

Згідно з даними ВООЗ у світі понад 1 млрд. людей страждає наанемію.

Тривале використання наборів "Гербалайф", надмірне споживан-ня молочних продуктів призводить до дефіциту заліза. Багато заліза всухофруктах, горіхах, абрикосах, винограді, рибі, м'ясі, чорному хлі-бі, квасолі, горосі.

Цинк. Входить до складу ферментів, інсуліну, бере участь вутворенні кісток. Багато цинку в структурах лімбічної системи та епі-фізі, які беруть участь у регуляції людської сексуальності. Засвоєнняцинку знижується з віком, через паління, вживання алкоголю, кофе,хронічні стреси. Рафіновані продукти мало містять цинку.

Особливо багаті цинком устриці, також він є у висівках, грибах,зерні гарбузів і соняшників. Добова потреба - 10-15 мг.

Марганець. Міститься в складі окислювальних ферментів, спри-яє нормальній функції судинної та статевої систем, росту сполучноїтканини.

Нестача марганцю призводить до атеросклерозу, імпотенції, діа-бету, гіпотиреозу, порушення вуглеводного та жирового обмінів. Ба-гато марганцю в горіхах фундук, чорній смородині, капусті, рибі.М'ясо та молоко - бідні на марганець. Добова потреба - 5-10 мг.

Йод. Потрібен для синтезу гормонів щитоподібної залози, які бе-руть участь в енергетичному обміні, терморегуляції, впливають на се-рцево-судинну, імунну, нервову систему. Добова потреба - 0,15 мг.

Селен. Необхідний і дуже небезпечний елемент. Майже 50% се-лену знаходиться у чоловіків у сім'яниках. Це антиоксидант, томустимулює розвиток імунітету, запобігає зросту злоякісних пухлин.Прості вуглеводи негативно впливають на засвоєння селену. Багатіселеном морепродукти, кухонна сіль, зерна злаків, часник, кукурудза,дріжджі, нирки, печінка, серце, яйця. Добова потреба - 70 мкг, а ток-сична доза - 1 мг.

В Андах Еквадору живе плем'я "Вилкабамба" (4000 людей), се-ред яких багато довгожителів. їх енергетичний раціон в 2 рази мен-ший, ніж в американців, тому що переважають зерна, фрукти та овочі.Місце їхнього проживання - це дійсний рай фруктів, квітів, метеликіві спокою. Це плем'я не знає серцево-судинних і ракових хвороб. Три-валість життя забезпечує дієта і фізична праця, свіже, чисте повітря йособливий склад води.

Ось як написав про воду А. Сент-Екзюпері: "Вода! У тебе немає нісмаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насоло-джуються, не усвідомлюючи, чим ти є. Не можна вважати, що ти потрі-бна для життя, ти - саме життя... Ти найбільше багатство у світі".

Майже 60% маси тіла дорослої людини складає вода (у чоловіків- 61%, у жінок - 54%, у новонароджених - 77%). Добова потреба уводі 40 мл на 1 кг маси тіла, однак лише 800-1000 мл має надійти самез рідиною. Утрата води 6-8% від маси тіла суттєво порушує обмін ре-човин, втрата 10% - до незворотних патологічних змін, а 21% - навітьдо смерті.

Більша частина людства змушена споживати неякісну воду, алечимало держав уже прийняли "Закон про чисту воду". Японія, США,Катар, інші держави витрачають значні кошти на запобігання забруд-ненню навколишнього середовища, завдяки чому досягли поліпшенняздоров'я своїх націй. Японію називають державою економічного таекологічного дива. Вона витрачає 4% валового національного доходуна екологію, а у нас - менше 0,1%.

У багатьох державах (Японія, США та ін.) очищують воду хлору-ванням, але потім активованим вугіллям, тому що саме лише хлору-вання призводить до:

утворення хлорорганічних сполук та їхніх комплексів з іонамитяжких металів;

корозії водопровідних труб;

забруднення хлорованою водою інших водоймищ.

Також для очищення води використовують різного роду очищу-вальні прилади та методи, наприклад, метод зонного вимерзання,який ґрунтується на тому, що в центрі замерзлої води переважно іконцентруються домішки.