§ 1. Економічні наслідки Першої світової війни

магниевый скраб beletage

Загострення на початку XX століття протиріччя між провідними країнами в ходіборотьби за переділ світу, сфер впливу і прикладання капіталу, міжнародний ринок,джерела сировини призвели до жорстокої війни між двома коаліціями — німецько —австрійським блоком та Антантою.

Перша світова війна (1914-1918 рр.), охопивши спочатку більше 30 країн з 1,5млрд. населенням (2/3 населення планети). Військові дії проходили на територіяхЄвропи, Азії та Африки. Не виправдавши надій зачинщиків і не вирішивши основнихпротиріч, війна принесла численні біди (загальна чисельність втрат склала 36 млн.чол.). Крім того, країни — учасниці зазнали величезних воєнних втрат.

За Версальською мирною угодою територія Німеччини скоротилася на 1/8, анаселення — на 1/10. Умови угоди передбачали повернення Німеччиною провінційЕльзасу та Лотарингії Франції. В компенсацію за руйнування вугільних шахт півночіФранції в рахунок репарацій стала передача цій країні Саарського вугільного басей-ну. Німеччина позбавлялася і заморських володінь, які згодом були розділені міжголовними державами — переможницями.

Згідно Версальському мирному договору Німеччина зобов'язана була компен-сувати збитки, які понесли держави — переможниці у вигляді репарацій (132 млрд.золотих марок). На певний час Німеччина перестала бути економічним конкурентомВеликобританії та Франції.

Отже, матеріальні та людські втрати були грандіозні. І лише Японія на 25%, аСША на 40% збільшили за роки війни своє національне багатство. Японія встано-вила монополію на торгівлю в південно-східній Європі, а США, знаходячись в гео-графічному віддаленні від основних театрів військових дій і здійснюючи за ширмоюнейтралітету торгівлю зброєю з обома воюючими угрупуваннями і вступивши у ві-йну лише у квітні 1917 р., сконцентрували у себе біля половини світового запасу зо-лота і зробили своїми боржниками майже всі західні країни. У кінці війни США пе-ретворилися на провідну, економічно могутню країну.