5.2. Ірис

магниевый скраб beletage

Ірис (від грецького — райдуга) отримують уварюванням згу-щеного молока з цукром, патокою й жиром, з доданням смакових іароматичних речовин. Молоко й жири надають ірису відповідногосмаку, підвищують харчову та енергетичну цінність, а меланоїди-ни, що утворились під час варіння, зумовлюють забарвлення масивід світло-жовтого до коричневатого, характерні смак і аромат.

Асортимент ірису формується залежно від ряду ознак. Заструктурою маси виділяють ірис аморфний і тиражений; за конси-стенцією — твердий, напівтвердий і м'який, а тиражений випус-кають ще й тягучим; за способом випуску — загорнутий і незаго-рнутий, фасований, ваговий або штучний.

Досить широкий асортимент ірису напівтвердого молочного,споживні властивості якого залежать від внесених наповнювачів.Гармонійні органолептичні властивості виробам забезпечують:ірису Льодокол — 9,8 % какао тертого, багатьом виробам —вершкове масло, у тому числі Забава — 10,2 %, Тузик — 8,9,Кис-кис — 7,8, Світанок і Цитрусовий — по 7, Золотий ключик,Херсонський і Сонечко — по 4,5, Соняшничок — 3,1 %. Для де-яких виробів використовують поліпшувачі, у тому числі для ірисуЗабава і Соняшничок — какао-порошок, Сонечко — яєчний білок,Соняшничок — ядро соняшника напівзнежирене, Херсонський —ізюм підсушений — 11,4 % (рис. 5.23). Вологість більшості видів(5,5±1,5)%, в 1 кг міститься не менш як 140 шт. виробів.

1

1

На маслі вершковому випускають незагорнутим ірис Вершко-вий і Дитячий (з доданням какао-порошку); а на маргарині — Ірисз арахісом, Ірис Каченя (з включенням яєчного жовтка) (рис. 5.26).

Напівтвердий ірис Ніжний готують з ароматичною компо-зицією «масло-вершки-ваніль», Забава — з какао-порошком,Півник — з какао-порошком і фруктово-ягідною підваркою(рис. 5.24).

AT «Полтавакондитер» випускає ірис незагорнутий: Вершко-вий (з доданням масла вершкового), Гематоген Дитячий (з вклю-ченням альбуміну) і З горіхом (з використанням маргарину, горіхаі ароматизатора ірисового) (рис. 5.25).

Більш поширений ірис напівтвердий молочний з доданняммаргарину. Наповнювачами для багатьох з них є підварки: ірис По-луничний, Малиновий, Яблучний, Чіпполіно, Фруктовий, Вусатий-смугастий (цитрусова), Дюймовочка (апельсинова); пюре — Горо-биновий; екстракт фруктовий — Ягідка; яблучний порошок —Магнолія, Новочеркаський. Соєве борошно входить до складуірису Фруктовий, Вусатий-смугастий, Лимончик, а для ірисуДюймовочка передбачені какао-порошок і солодовий екстракт.Без наповнювачів виробляють ірис Літній і Молочний. З іншиминаповнювачами випускають ірис Нічка (какао-порошок), Дружба(арахіс смажений тертий і яблучно-пектинова паста), Ірис з арахі-сом, Кавовий (кава натуральна смажена молота), Комунарка смаккави (какао терте і кава), Ніжний (кокосова олія), Півник і Степо-вий (ядро соняшника молоте напівзнежирене), Каскад (маслянка

Екран і Янтарик (сироватка різнихвидів), Рекордний (рисове борошно),Виноградний (вакуум-сусло виноград-не), Сонячний (соєвий білковий кон-центрат і сухий молочний продукт зяблучним соком), Чарівний ромбиквключає яєчний жовток, а Чарівнийромбик з ромом - крихти печива і вінглазурований кондитерською глазур'ю(рис. 5.27).

згущена з цукром),

Розроблена рецептура ірису, що додатково включає пюре зморкви і молочну сироватку. Частка окремих компонентів ірисускладає, мас.% від сухих речовин: цукор 20-46,4, молоко згущене15,5-47,2, патока 27-29, маргарин 3-4,2, пюре з моркви 1,5-6,7,кислота лимонна 0,3.

З використанням рослинного жиру, згущеного молока з цук-ром, патоки і смаженого арахісу виробляють ірис Шкільний (за-стосовують ірисо-вершковий ароматизатор).

Без молока згущеного виробляють ірис Фруктовий, Лимончик,Новочеркаський, Півник, Осінь. Вологість всіх видів напівтвердо-го ірису (6,5±1,5)%.

Тиражений ірис користується підвищеним попитом спожива-чів завдяки своїй структурі, за якої частина цукру знаходиться удрібнокристалічному стані. Випускають напівтвердим і м'яким.Напівтвердий ірис характеризується низькою вологістю —(4,5+1,5-1,0)%.

На молоці згущеному з доданням масла вершкового (58,2-30,4кг/т) виготовляють ірис Вершковий (рис. 5.28), Вершково-фруктовий, Шкільний, Дитячий, Поділля, Прима, Ера. Для бага-тьох з них передбачені відповідні поліпшувачі: какао-порошок(Дитячий, Поділля), ядро мигдалю смажене подрібнене (Ера), яд-ро горіха смажене подрібнене (Шкільний), кава натуральна сма-жена молота (Ладога), порошок з яблук (Поділля, Вершково-фруктовий).

У рецептурному складі ірису Смішинки — цукор, патока, мо-локо згущене, маргарин, ароматизатор, ідентичний натуральному,а в ірисі Фруктовий аромат — додатково підварка фруктово-ягідна.

На молоці згущеному з доданням маргарину (25-93 кг/т) ви-робляють ірис Соняшниковий, Мандариновий, Молочно-горіховий, Ватра, Горішок. Поліпшувачами для цих видів ірису єтерта маса ядра соняшника 15 % (Соняшниковий), какао-порошокі порошок мандариновий (Мандариновий), борошно соєве дезодо-роване смажене і сироватка згущена (Ватра), молоко згущенезнежирене і арахіс смажений подрібнений 19,6 % (Горішок) Наоснові згущеного молока з включенням подрібненого арахісу ви-пускають ірис Умка.

Розроблений ірис тиражений з ізюмом або подрібненим горі-хом, товщина виробів передбачена 8-10 мм.

Без молока згущеного випускають ірис Дельфін і Донськаосінь, до складу яких входить, кг/т: ірис Дельфін — пюре яблу-чне — 36, ядро горіха кешью смажене подрібнене — 56,7, крох-маль кукурудзяний — 49,8, ірис Донська осінь — підварка із зеле-них помідорів — 50,6 і борошно соєве дезодороване — 91,1.Своєрідний підбір сировини для ірису Травневий, кг/т: молокозгущене — 336,6, мед штучний — 73,3 і майонез — 76,8.

М'яким тираженим випуска-ють ірис Новий на основі молочноїсуміші з доданням масла вершко-вого (45 кг/т), цукрової пудри таірисного ароматизатора. Він можемати прямокутну або квадратнуформу. В 1 кг міститься не менш як140 шт. загорнутого ірису, воло-гість якого (6,5±1,5 %). М'якийірис Фруктовий сад готують із ка-рамельної і збивної мас з різнимифруктовими ароматами (рис. 5.29).

тШ

Рис. 5.29. М'який ірисФруктовий садв асортименті

Тягучим виробляють ірис Кавовий, М'ятний, Вершковий,Фруктово-ягідний. Назву ірису доповнено словом Любительсь-кий. Всі види ірису мають квадратну форму, мінімальна кількість140 шт. в 1 кг. Вологість ірису (6,5±1,5)%. До складу ірису вхо-дить желатинова маса — від 62,2 (Кавовий, Вершковий) до 87,4кг/т (Фруктово-ягідний), а також масло вершкове — до 96,9 кг/т(Вершковий). Ірис М'ятний і Фруктово-ягідний випускають безмолока згущеного. Поліпшувачем ірису Кавовий є кава натураль-на мелена.

ЗАТ «Одесакондитер» випускає ірис тягучий декількох різно-видів за рахунок використання відповідних рослинних твердихжирів, лимонної кислоти, барвників і ароматизаторів (рис. 5.30).Термін зберігання ірису передбачений 60 діб.

1          2          3

Рис.5.30. Іриска Лимонна (1), Апельсинова (2) і Полунична (3)

ТМ «Золота цукерочка» представляє жувальний ірис Манюся зароматом вершків, полуниці і апельсину (рис. 5.31).

1 2 3Рис. 5.31. Ірис Манюня з ароматом вершків (1), з ароматомполуниці (2), з ароматом апельсину (3)

З начинкою буває ірис напівтвердий молочний Прохолоджую-чий, у складі якого 30 % типової прохолоджуючої начинки, щомістить ароматизатор «лимон». Вологість ірису (4,8+2,-1)%.

Розроблений ірис, у рецептурі якого цукор, патока, масло, екс-тракт лакричного кореня і невелика кількість тютюну. Суміш пе-ремішують, піддають термічному обробітку, потім формують ізагортають. Він призначений для усунення звичок до куріння іповинен споживатись у невеликій кількості.

Контроль якості здійснюють за органолептичними та фізико-хімічними показниками. Етикетка і підгортка повинні щільно об-лягати ірис, але легко від нього відділятись. Допускається змі-щення фольги відносно етикетки з випуском з-під неї до 2 мм, на-явність ірису, недостатньо щільно загорнутого і з надривами ети-кеток у місцях перекрутки, — до 5 %.

Вимоги до якості ірису

Органолептичні показники ірису

Із органолептичних показників ірису визначають форму, пове-рхню, консистенцію, структуру, смак та запах (табл. 5.6).

У драже з морської капусти допускають частинки порошкуморської капусти та злегка солонуватий смак.

Органолептичні показники ірису (ДСТУ 4326:2004)

У драже з використанням ягідних припасів допускаютьнаявність насіння припасів, що використовують. У драже з вико-ристанням крохмалю, фруктових і ягідних порошків, соняшнико-вого борошна, харчового рослинного білка, харчового соєвогоконцентрату допускають наявність частинок відповідних добавок.

Таблиця 5.6

Назвапоказни-ка

Характеристика ірису

литогонапів-твердого

тираженого

на желатині

на сорбітіта іншихзамінни-ках цукру

напів-твердого

м'якого

тягучого

Смак тазапах

Чітко виражені, характерні для даної назви

Струк-тура

Аморфна

Дрібнокристалічна, з рівномір-ним розподілом кристалів цукрупо всій масі

Аморфна

Консис-тенція

Напівтверда

М'яка

Тягуча

М'якаплас-тич-на

Напівтве-рда в'язка

Поверх-ня

Нелипка, з чітким рифленням. Для ірису,виготовленого на поточно-механізованихлініях, допустимі невеликі тріщини та деяканечіткість рифлення.

Для ірису з великими добавками допустименечітке рифлення.

Глазурований ірис на лицьовій поверхні неповинен мати «посивіння» або пошкодженняглазурі. Допустимі незначні пошкодження

Нелипка зчіткиммалюн-ком. До-пустиманечіткістьмалюнка,наявністьневеликихтріщин

 

поверхні під час виробництва ірису на меха-нізованих лініях і машинного загортання.Ірис повинен бути покритий глазур'ю рівнимабо злегка хвилястим шаром з незначниминапливами знизу, або мати малюнок на пове-рхні

 

Форма

Згідно з рецептурою.Для ірису, виготовленого на поточно-механізованих лініях, допустима незначнадеформація та нерівний зріз

Згідно зрецепту-рою, недозво-лено від-битіріжки,зім'ятіграні.Допусти-ма легкадефор-мація танерівнийзріз

У драже для хворих на цукровий діабет дозволено присмак,властивий діабетичним препаратам.

За фізико-хімічними показниками ірис повинен відповідативимогам, наведеним в табл. 5.7.


Назва показника

Норма для ірису

литогонапів-твердого

тираженого

на

желатині

насорбіті

напів-твердого

м'якого

тягучого

без ки-слоти

з кис-лотою

Масова частка вологи,%, не більше ніж

9,0

6,0

9,0

10,0

9,0

9,0

8,0

Масова частка редуку-вальних речовин, %, небільше ніж

20,0

20,0

20,0

20,0

22,0

22,0

-

Масова частка розчин-них вуглеводів (зально-го цукру в перерахункуна цукрозу), %, не біль-ше ніж

-

-

-

-

-

-

15,0

Масова частка жиру, %,не менше ніж

5,0

5,0

5,0

5,0

3,0

3,0

7,0

Масова частка золи,нерозчинної в розчинісоляної кислоти з масо-вою часткою 10%, %, небільше ніж

0,1

0,1

0,1

0,1

0,1

0,1

0,1

Масова частка сорбіту, %

-

-

-

-

-

-

34,8±1,0


У драже з цукровим накатуванням допустимий відхил успіввідношенні корпусу і накатування ± 5,0 %.

У драже з накатування шоколадною або іншою глазур'юдопустимі відхил у співвідношенні корпусу і накатування ± 2 %.Для драже, масова частка шоколадного накатування якого згіднорецептури більше 50,0 %, допустимий відхил шоколадного нака-тування ± 5,0 %.

У драже з доданням вітаміну С допустимі відхили вмісту йо-го масової частки у виробах ± 10,0 %.

Масова частка золи, нерозчинної у розчині з масовою часткоюсоляної кислоти 10,0 %, в драже не повинна перевищувати 0,1 %.

У цукровому драже з доданням фруктово-ягідних підварокабо пектину, масова частка редукувальних речовин не повиннаперевищувати 8,0 %, з доданням концентрованих фруктово-ягідних соків — 10,0 %.

У драже з доданням глюкози масова частка редукувальнихречовин не повинна перевищувати 47,0 %.

Норми кислотності не поширюються на драже, в рецептуруякого не входить кислота.

Масова частка вологи кожної назви драже повинна бутивідповідно до рецептури з урахуванням допустимих відхилів.

Масову частку шоколадного накатування в глазурованомудраже визначають у процесі виробництва. У готовій продукції ви-значають масову частку накатки разом із шоколадною накаткою.

Під час зберігання ірису в несприятливих умовах погіршують-ся його зовнішній вигляд, аромат, структура. В умовах підвищеноївідносної вологості повітря (80-95)% він сорбує вологу, внаслідокчого поверхня стає липкою і до неї прилипає обгортка. Пониженавідносна вологість повітря (50-60)% викликає десорбцію вологи,завдяки чому підвищується твердість ірису. Тривале зберіганнясприяє окисленню, осаленню, гідролізу жиру ірису і призводитьдо появи салистого, гіркуватого смаку й стороннього запаху.

5.3. Жувальна гумка

Жувальна гумка складається із основи і різних смакових доба-вок. Прообразом її у Стародавній Греції і на Близькому Сході буласмола мастикового дерева. Індійці для очищення зубів використо-вували сік гевеї — каучук.

Жувальна гумка в основному надходить від закордонних ви-робників, у тому числі Dirol Cadbury і Wrigley, які організувалисвоє виробництво в Росії. Наприклад, Wrigley запустила нові бре-нди Airwaves і Ice White. Основні споживачі жувальної гумки —діти 10-15 років. Значна кількість товару надходить із Туреччини.

Вперше жувальна гумка була вироблена у США в 1848 році уштаті Мен. Вона являла собою шматочки соснової смоли, зміша-ної з бджолиним воском. Патент на виробництво каучукової жу-вальної гумки був отриманий у 1869 році. В Європі пошириласьзначно пізніше, але швидкими темпами. Сучасна жувальна гумкабула винайдена у 1928 році В. Димером.

Основа жувальної гумки не піддається травленню і призначенатільки для розжовування. Вона використовується у всіх видах жу-вальної гумки. За останні роки розроблені нові синтетичні матері-али, які дозволяють забезпечити гумці більш тривалий смак, зме-ншити ефект прилипання до зубів, поліпшити текстуру продукту.До складу основи жувальної гумки входять:

натуральні жувальні сполуки рослинного походження, такі якцикл або жетулонг, що добувають від рослин, які ростуть утропічних лісах Амазонки і Малайзії;

синтетичні жувальні речовини — полімери і воски;

пом'якшувачі — такі як гліцерин, гідрогенізовані рослинніолії, терпенові смоли та ін.;

текстуруючі агенти, що надають гумці форму і жорсткість (ка-рбонати кальцію і магнію, тальк);

антиокислювачі, в числі яких переважає Е320 — бутилгідроо-ксианізон.

Цукор і цукрозамінники поліпшують смак і займають осно-вну частку маси жувальної гумки. Вироби без цукру переважномістять сорбіт, маніт, мальтит, ксиліт, ізомальт або ін. З метоюпідвищення інтенсивності солодкості додають аспартам і/абоацесульфам калію. Наявність аспартаму, що містить фенілала-нін протипоказано хворим фенілкетонурією, оскільки феніла-ланін суттєво погіршує їх самопочуття.

Ароматизатори представлені натуральним м'ятним (із екстра-ктів м'яти гостролистої і перцевої) та ідентичними натуральними,частина яких інкапсулюється, а під час розжовування поступововиділяється в ротовій порожнині.

Стабілізатори (переважно гліцерин) запобігають втраті вологи.Для виробництва гумки в драже використовують інгредієнти (гу-міарабік або карнаубський віск), які забезпечують утворення гла-зурі із цукрозамінниками.

Деякі спеціалісти вважають, що жувальна гумка проявляєзаспокійливу дію, поліпшує кровопостачання мозку, позитивновпливає на дихальні функції, очищує зуби від нальоту. Частинавиробів буває профілактичного призначення, завдяки поступо-вому виділенню відповідних препаратів під час тривалого жу-вання. Рецептура жувальної гумки базується на синтетичнійоснові, з використанням соку із дерева Саподила, смоли хвой-них дерев, яка пройшла спеціальний обробіток. До її складувходять розм'якшувачі, цукри, кислоти, ароматизатори, анти-окислювачі, освіжаючі і дезодоруючі (м'ята, ментол) добавкита ін. Особливо актуальними є вироби профілактичного і ліку-вального призначення:

без цукру, на сорбіті, манніті або ксиліті;

з доданням речовин, що сприяють укріпленню зубної емаліабо які пригнічують утворення і розвиток у ротовійпорожнині бактерій, відповідальних за карієс зубів;

з доданням препаратів (ментол, евкаліпт) для профілактикизахворювань порожнини рота й горла.

Жувальна гумка складається із внутрішньої частини і обо-лонки у вигляді шару-покриття з різними добавками. Внутрішнячастина може містити водорозчинну і нерозчинну фракції.

Асортимент жувальної гумки формується за рахунокрізних добавок до складу основи або покриття. Це відноситьсядо більшості торгових марок, зокрема:

Airwaves: Ментол та Евкаліпт, Чорна смородина;

Eclipse: WinterfTesh, Ice Mint, Cherry Ice, Fusion м'ята-кавун;

Hubba-Bubba: Чорниця, Кавун у Квадраті, Полуниця, Ман-гоМанія;

Juicy Fruit: Груківун, Фрупельсин;

Orbit professional: Strong Mint, White, з кальцієм;

Orbit білосніжний: Класичний, Освіжаюча м'ята, Фрукто-вий, Медова диня;

Orbit для дітей: класичний, тропічний, вишневий;

Orbit льодяники: Лимон та м'ята, Природна м'ята, Апельсинта м'ята, Лісові ягоди, Персик, Кавун та м'ята;

Orbit пластинки: Orbit білосніжний, Orbit Winterfresh;

Orbit подушечки: Суниця, Peppermint, Winterfresh, Евкаліпт,Солодка м'ята, Яблуко, Морозна вишня, Соковитий кавун,М'ятний бриз, Грейпфрут, Зелена м'ята, Апельсин, Чорниця,Лайм, Прохолодна м'ята, Персик, Малина;

Wrigleys: Wrigley's Spearmint, Wrigley's Doublemint, Juicy FruitВажливе значення також має співвідношення цих складових,

спосіб їх фіксування та ін. Значна увага приділяється поліпшеннюструктури асортименту цих виробів шляхом включення різнихбіологічно активних речовин. Досить поширена у реалізації жува-льна гумка м'ятна і фруктова.

У реалізацію надходить широкий асортимент жувальної гумкиORBIT (табл. 5.8).

Таблиця 5.8

Торговий асортимент жувальної гумки ORBIT

Малюнок упа-кованих зразків

Найменування, склад і деякіособливості

т

ORBIT WHITE ОСВІЖАЮЧА М'ЯТАСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа, стабі-лізатор, загусник, маніт, натуральні та іденти-чні натуральним ароматизатори, кислота ли-монна, яблучна, емульгатор соєвий лецитин,підсолоджувачі ас партам і ацесульфам, барв-ник Е171, глазур Е903, антиоксидант

 

ORBIT WHITE НІЖНА М'ЯТАСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа, стабі-лізатор, загусник, маніт, натуральні та іденти-чні натуральним ароматизатори, кислота ли-монна, яблучна, емульгатор соєвий лецитин,підсолоджувачі ас партам і ацесульфам, барв-ник Е171, глазур Е903, антиоксидант

 

ORBIT WHITE КЛАСИЧНИЙСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа, стабі-лізатор, загусник, маніт, натуральні та іденти-чні натуральним ароматизатори, кислота ли-монна, яблучна, емульгатор соєвий лецитин,підсолоджувачі ас партам і ацесульфам, барв-ник Е171, глазур Е903, антиоксидант

 

ORBIT 3 АРОМАТОМ М'ЯТИ І МЕНТОЛУСклад: гумова основа, ксиліт Е967, сорбітЕ420, загусник Е414, стабілізатор Е422, нату-ральні, ідентичні натуральним і штучні аро-матизатори, поліфосфат натрію, емульгаторсоєвий лецитин, маніт Е421, підсолоджувачіаспартам Е951і ацесульфам К Е950; барвникЕ171, глазур Е903, антиоксидант Е320, барв-ник Е133. Протипоказано для хворих феніл-кетонурією: містить фенілаланін.Енергетична цінність 100 г: 630 кДж/150 ккал.Вуглеводи на 100 г: 61 г (з них цукру 0 г).

т

ORBIT 3 АРОМАТОМ МЕНТОЛУСклад: гумова основа, мальтіт Е965, сорбітЕ420, загусник Е414, стабілізатор Е422, нату-ральні, ідентичні натуральним і штучні аро-матизатори, поліфосфат натрію, емульгаторсоєвий лецитин, маніт Е421, підсолоджувачі:аспартам Е951, ацесульфам К Е950; барвникЕ171, глазур Е903, антиоксидант Е320, барв-ник Е133. Протипоказано для хворих феніл-кетонурією: містить фенілаланін.Енергетична цінність 100 г: 630 кДж/150 ккал.Вугдеводи на 100 г: 62 г (з них цукру 0 г).

 

ORBIT WINTERFRESH БЕЗ ЦУКРУ30 пачок х 14 г х 10 штук.Енергетична цінність100 г: 150 ккал (630 кДж)

«nkJh-і MNhl^i "^S^^FTB

OflwfVi

ORBIT SWEET MINT

30 пачок х 10 драже по 14 г. Без цукру.

Енергетична ценность

100 г: 675 кДж/165 ккал.

 

ORBIT PEPPERMINT

Склад: сорбіт, мальтит, гумова основа, стабі-лізатор, загущувач, маніт, натуральні та іден-тичні натуральним ароматизатори, кислоталимонна, яблучна, емульгатор соєвий леци-тин, підсолоджувачі: аспартам, ацесульфам,барвники Е171, глазур Е903, антиоксидант

ORBIT SPEARMINT

Склад: сорбіт, мальтит, гумова основа, стабі-лізатор, загущувач, маніт, натуральні і іден-тичні натуральним ароматизатори, кислоталимонна, яблучна, емульгатор соєвий леци-тин, підсолоджувачі: аспартам, ацесульфам,барвник Е171, глазур Е903, антиоксидант

Виробники також пропонують жувальну гумку з ксилітом безцукру MENTOS WHITE. У її складі замінники цукру (ксиліт, сор-біт, маніт, мальтитний сироп, аспартам, ацесульфам К), сукралоза,полімерна основа, ароматизатори (натуральні та ідентичні натура-льним), загусник (гуміарабік), барвник (діоксид титану), вологоу-тримуючий агент (гліцерин). У 100 г продукту міститься 68,5 гвуглеводів, його енергетична цінність складає 164,4 ккал.

Жувальна гумка DIROL WHITE солодка м'ята міститьпідсолоджувачі (сорбіт, ксиліт, маніт, мальтітний сироп, аспартам,ацесульфам К), гумова основа, ароматизатори ідентичні натураль-ним, ментол, желатин, емульгатор Е322, глазирувач, антиокси-дант, містить фенілаланін (рис. 5.32).

Жувальна гумка ECLIPSE буває кількох різновидів. Ніжнасвіжість без цукру (з енергетичною цінністю 155 ккал), ICEMINT, яку готують з використанням гумової основи, сорбіту,загусника Е414, стабілізатора, ароматизаторів натуральних,ідентичних натуральним і штучних, лецитину, підсолоджувачіваспартаму, ацесульфаму, барвників Е171 і Е133, маніту, глазурі іантиоксиданту. Льодяна свіжість додатково включає Мальти(рис. 5.33).

Рис. 5.33. Жувальна гумка ECLIPSE: ICE MINT (1), Льодянасвіжість (2)

Жувальна гумка «GOLDORION» м'ятний смак включаєгумову основу (ВНГ), цукровупудру, патоку, гліцерин, арома-тизатор ідентичний натураль-ному (рис. 5.34).

Жувальна гумка зі смакомм'яти SHREK THE THIRDвключає полімерну основу, цу-кор, патоку, ароматизатор нату-ральний м'ята, гліцерин, барв-ник Е142 (рис. 5.35).

У 100 г продукту міститься75 г вуглеводів.

Енергетична цінність 282ккал/100 г.

Жувальна гумка FRESHBOLбуває з ароматом м'яти, арома-том полуниці із солодкою начи-нкою відповідно зеленуватого ірожевого забарвлень (рис.5.36).

У їх складі глюкозний си-роп, жувальна основа, цукор,

Асортимент жувальних гумок фруктових ТМ «Orbit»

натуральний і ідентичний аро-матизатор, лецитин, барвниктитанодіоксид Е171, жувальнийарабік Е414, антиоксидантЕ320, пектин, а у FRESHBOL зароматом полуниці — додатко-во лимонна кислота і барвниккармін Е120.

Жувальна гумка фруктова включає різноманітний асорти-мент (табл. 5.9, 5.10 і 5.11).

Таблиця 5.9

Малюнок упакованихзразків

Найменування, склад і деякіособливості

 

ORBIT WHITE ФРУКТОВИЙСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, підсолоджувачі ас пар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

 

ORBIT ПОЛУНИЧНИЙСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, підсолоджувачі ас пар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

 

ORBIT АПЕЛЬСИНСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, підсолоджувачі ас пар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

 

 

 

ORBIT СОКОВИТИЙ КАВУНСклад: сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, Підсолоджувачі ас пар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

 

 

ORBIT ЛАЙМ

Склад: Сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, Підсолоджувачі аспар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

 

ЖгІІІіП^

і® -j -J

 

ORBIT ЕВКАЛІПТ

Склад: сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, Підсолоджувачі ас пар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

 

ORBIT WHITE ВАНІЛЬНИЙ

Склад: сорбіт, мальтит, гумова основа,стабілізатор, загусник, маніт, натуральніта ідентичні натуральним ароматизатори,кислота лимонна, яблучна, емульгаторсоєвий лецитин, підсолоджувачі аспар-там і ацесульфам, барвник Е171, глазурЕ903, антиоксидант

Таблиця 5.10

Асортимент жувальних гумок фруктових ТМ «Dirol»

Малюнок упакованихзразків

Найменування, складі деякі особливості

fgS^

DIROL ТРОПІЧНИЙ КОКТЕЙЛЬСклад: підсолоджувачі (сорбіт, ксиліт,маніт, мальтитний сироп, аспартам, аце-суфлам К), гумова основа, ароматизато-ри ідентичні натуральним, ментол, жела-тин, емульгатор Е322, глазурувач, анти-оксидант, який містить джерело фініло-ніну.

Фі

DIROL WHITE ПОЛУНИЧНА ПОЛЯНАСклад: підсолоджувані (сорбіт, ксиліт,маніт, мальтитнии сироп, аспартам, аце-суфлам К), гумова основа, ароматизато-ри ідентичні натуральним, ментол, жела-тин, емульгатор Е322, глазурувач, анти-оксидант, якиИ містить джерело фініло-ніну.

 

DIROL КАВУННА СВІЖІСТЬСклад: підсолоджувачі (сорбіт, ксиліт,маніт, мальтитнии сироп, аспартам, аце-суфлам К), гумова основа, ароматизато-ри ідентичні натуральним, ментол, жела-тин, емульгатор Е322, глазурувач, анти-оксидант

 

DIROL ПЕРСИКОВИЙ САДСклад: підсолоджувачі (сорбіт, ксиліт,маніт, мальтитниИ сироп, аспартам, аце-суфлам К), гумова основа, ароматизато-ри ідентичні натуральним, ментол, жела-тин, емульгатор Е322, глазурувач, анти-оксидант, якии містить джерело фініло-ніну.

 

DIROL КАВУННО-ДИННИЙКОКТЕЙЛЬ

Склад: підсолоджувачі (сорбіт, ксиліт,маніт, мальтитнии сироп, аспартам, аце-суфлам К), гумова основа, ароматизато-ри ідентичні натуральним, ментол, жела-тин, емульгатор Е322, глазурувач, _ аоти-оксидант, якии містить джерело фініло-ніну.

 

Таблиця 5.11Асортимент жувальних гумок фруктовихрізних торгових марок

Малюнок упакованихзразків

Найменування,склад і деякі особливості

 

STIMOROL ICE ВИШНЕВИЙ ЛІДСклад: підсолоджувачі (сорбіт, ксиліт,маніт, мальтитнии сироп, аспартам, аце-суфлам К), гумова основа, ароматизато-ри ідентичні натуральним, ментол, жела-тин, емульгатор Е322, глазурувач, _ аоти-оксидант, якии містить джерело фініло-ніну.

 

Жувальна гумка ECLIPSE CHERRY ICE

<S5r

Жувальна гумка з ароматом полуниці

«Hubba bUbba»

Склад: цукор, гумова основа, сироп глю-кози, натуральні й ідентичні натураль-ним ароматизатори, лимонна кислота,стабілізатор Е422, емульгатор соєвий

 

лецитин, барвник Е129, антиоксидантЕ320.

Опис: Тату всередині!

 

Жувальна гумка «MALABAR», КОЛАДЛЯ ПРИКОЛУ, 16 гСклад: цукор, гумова основа, сироп глю-кози, декстроза, кислота Е330, Е296, зво-ложувач Е422, ароматизатор (ідентичнийнатуральному — кола), барвник Е129,Е132, антиоксидант Е320У 100 г продукта: вуглеводів — 78 г;калорійність — 312 ккал

Ф

Жувальна гумка «MALABAR»,ПОЛУНИЦЯ, 16г

Склад: цукор, гумова основа, сироп глю-кози, декстроза, кислота Е330, Е296, зво-ложувач Е422, ароматизатор (штучнийполуничний), барвник Е129, антиокси-дант Е320

У 100 г продукта: вуглеводів — 79 г;калорійність — 316 ккал

 

Жувальна гумка з цукром зі смаком пер-сика «MALOBAR» КИСЛОЇД, 16 г, 4 шт.Склад: цукор, гумова основа, сироп глю-кози, декстроза, кислота Е330, Е334,ароматизатор ідентичний натуральному«персик», стабілізатори (Е422, Е1518),барвник штучний (Е104, Е124, Е110),антиоксидант Е320Енергетична цінністьна 100 г продукту — 306 ккал.


2 жувальні гумки зі смаком «НУ,СТРИВАИ!»

Склад: цукор, полімерна основа, патока,ароматизатор ідентичний натуральному«тутті-фрутті», гліцерин Е422, лимоннакислота Е330, барвники Е110.Енергетична цінність 281 ккал/100 г

Жувальна гумка «ЛЮДИНА ПАВУК-3»,Склад: цукор, полімерна основа, патока,ароматизатор натуральний «м'ята», глі-церин Е422, барвник Е142.Енергетична цінність 281 ккал/100 гХарчова цінність: в 100г продукції міс-титься вуглеводів 75 г.Енергетична цінність: 282 ккал/100г.

Спеціальні види жувальної гумки

Розроблена жувальна гумка, яка містить розчинні і не роз-чинні у воді компоненти та 0,1-50 % частин полімерної повер-хнево-активної речовини (зокрема склоподібного поліфосфату),близько 10 % води і 40-99 % матеріалоносія. Частини полімер-ної поверхнево-активної речовини помірно розчиняються уводі, забезпечують хрустку структуру, яка зберігається під часпережовування гумки, і проявляють активну дію на поверхністьслизової оболонки ротової порожнини і зубів. До складу жува-льної гумки також включають катіонний матеріал (зокремакальцій), який регулює швидкість вивільнення поверхнево-активної речовини, та іони металу, що формують в'яжучі влас-тивості складу.

Запропонована біорозкладна основа жувальної гумки, яка ви-різняється поліпшеним розжовуванням. Основа гумки складаєтьсяз розгалуженого полімеру на основі біорозкладних або гідролізо-ваних груп складних ефірів. Добавка, що включена до складугумки, також представлена розгалуженим полімером, що міс-тить біорозкладні і гідролізовані групи складних ефірів. Деяківиди включають біорозкладний зіркоподібний полімер з кіль-кома гілками або променями, що прикріплені до центральної ба-гатофункціональної сполуки на основі однієї чи більше сполук,що містять три і більше гідроксильних груп або аміногруп. Вна-слідок полімеризації з розкриттям циклу розгалужень полімерможе мати один або більше складних циклічних ефірів (LL — ла-ктид, DiD-лактид, гас-лактид, meso-лактид, гліколід), циклічнихкарбонатів триметилкарбонат і циклічних амідів (капролактам).

Розроблена жувальна гумка з оптимальною консистенцією ішвидким звільненням смако-ароматичних речовин. У цьому варі-анті враховується оптимальне співвідношення основи, цукру, пла-стифікаторів, олій, смако-ароматичних речовин та інших компо-нентів.

Асортимент жувальної гумки поповнився різнокольоровоюіз хрустким прозорим покриттям. Вона складається із м'якоївнутрішньої частини з ділянками, які забарвлені у різні кольо-ри, і хрусткого зовнішнього шару, їстівного прозорого по-криття, що містить спирт. Різні забарвлені ділянки містятьвідповідні ароматизатори. Гумку випускають у формі паличок,грудок, таблеток або кульок. Співвідношення між внутрі-шньою частиною гумки і матеріалом покриття може колива-тись від 1:10 до 10:1. Виріб включає ефірну олію або фрукто-вий ароматизатор, а на поверхню наносять матеріал покриттяу вигляді сиропу, в який додають 0,1-10 % кислот.

Запропоновано кілька видів жувальних гумок поліпшеноїструктури і здатних виділяти аромат. Гумка із стійким ароматоммістить гранульований ароматизатор (0,01-5 %). Завдяки досяг-ненню необхідних значень насипної густини гранульованого аро-матизатора, забезпечується повільне виділення летких речовин уротовій порожнині і протягом тривалого часу зберігається стійкийаромат жувальної гумки. Цей ароматизатор містить суміш духмя-них речовин, емульгатор, цукриди і воду.

Розроблені вироби, здатні звільняти ароматичні речовини зпідвищеною швидкістю і створювати приємний аромат у роті.Вони включають, %: основу — 19,7, цукри — 53,5, цукровийсироп — 15,3, глюкозу — 9,9, гліцерин — 1,4, лецитин — 0,25,ароматизатор — 0,9, високомолекулярну гідроксипропілцелю-лозу — 0,6.

Розширюється асортимент жувальної гумки, що не міститьцукру. У більшості європейських країн реалізація таких виробівколивається від 75 до 90 %. Цінним замінником цукру вважаєтьсяізомальт.

Запатентований склад і основа жувальної гумки із зменшенимступенем прилипання до зовнішньої поверхні. До складу основи,що не містить наповнювача, включають поліізобутилен з високоюмолекулярною масою, аморфний кремнезем і полівінілацетат зневисокою молекулярною масою. Крім ароматизаторів і підсоло-джувачів, до складу може входити порошкоподібний лецитин,активні речовини із групи, що включають підкислювачі або спо-луки, які відбілюють зубну емаль, антимікробні речовини, лікар-ські речовини, компоненти, що сприяють схудненню, освіжувачідихання та ін.

Жувальна гумка з регульованою швидкістю вивільнення під-солоджувальної речовини із групи N-заміщених похідних аспар-таму, зокрема неотаму. Модифікатор, що сприяє більш швидкомувивільненню цієї сполуки, використовують як інкапсулюючийматеріал. Часом змішують агломеруючу речовину з розчинникомдля часткового покриття N-заміщеної похідної аспартаму.

Виробляють також гумку з інкапсульованими аспартамом(0,01-1 %) та пірофосфатом натрію (0,1-10 %). Частка матеріалу-покриття складає 20 %. Вміст вологи у виробі не перевищує 2 %.

Розроблена екологічно безпечна жувальна гумка, що включаєоснову (15-50 %), добавку, яка сприяє набуханню (1-15 %), крис-талізований багатоатомний спирт (0,1 %) і пластифікатор (0,1 %).Серед речовин, що зумовлюють набуханню, може бути крохмальпшеничний, гранульований або набухаючий. Основа гумки можевключати синтетичні і натуральні еластомери, смоли, жири, мік-рокристалічні воски, наповнювачі, емульгатори, барвники абопідбілювачі, антиоксиданти.

Жувальна гумка із засвоюваних розщеплених матеріалів. Ос-нова включає гідролізований зеїн (20-65 %), поліцукрид, зволо-жувач, емульгатор, ліпіди і харчову кислоту. Гідроліз зеїну із ку-курудзи здійснюють з використанням пептидази або протеїнази. Ускладі продукту передбачений також солод, ароматизатор і підсо-лоджувач.

Жувальна гумка з мінерально-вітамінною добавкою міститьNi, Ca, V, Sr, Ti, Zn, Al, P, F, а також вітаміни С, В1, В6.

Запропонована жувальна гумка, що забезпечує свіжість ди-хання і складається з внутрішньої частини і зовнішнього шарупокриття. Обидві частини жувальної гумки містять сіль металу,здатну освіжати дихання під час споживання гумки. Частішевсього використовують стеарати, ацетати, глюконати, галактатисолей цинку і міді. До складу матеріалу покриття входить рос-линна олія і неіонна поверхнево активна речовина ментол, мо-нометилсукціонат і його солі. До складу гумки можуть бутивключені солі фтору, кальцію, пірофосфати, антибактеріальніречовини, суміші ефірних олій, речовини, що попереджуютьутворення нальоту і екстракти рослин.

Розроблена жувальна гумка з покриттям, у складі якого непо-шкоджені клітини висушених плодів або трав і додані у виглядіпорошку сублімаційної сушки. Натуральний екстрагований аро-матизатор використовують із кокосу, апельсинів, абрикосів, ман-го, ківі, персиків, яблук, груш, журавлини та інших.

До складу покриття жувальної гумки пропонують включатибагатоатомний спирт (ксиліт або сорбіт), лікарський засіб, що во-лодіє терапевтичною або фізіологічною дією.

Запропонована жувальна гумка, що забезпечує свіжість ди-хання і складається з внутрішньої частини і зовнішнього шару по-криття. Обидві частини жувальної гумки містять сіль металу, зда-тну освіжати дихання під час споживання гумки. Частіше всьоговикористовують стеарати, ацетати, глюконати, галактати солейцинку і міді. До складу матеріалу покриття входить рослинна оліяі неіонна поверхнево активна речовина ментол, монометилсукціо-нат і його солі. У рецептуру гумки можуть бути включені соліфтору, кальцію, пірофосфати, антибактеріальні речовини, сумішіефірних олій, речовини, що попереджують утворення нальоту іекстракти рослин.

Розроблена жувальна гумка з покриттям, у складі якого непо-шкоджені клітини висушених плодів або трав і додані у виглядіпорошку сублімаційної сушки. Натуральний екстрагований аро-матизатор використовують із кокосу, апельсинів, абрикосів, ман-го, ківі, персиків, яблук, груш, журавлини та інших.

До складу покриття жувальної гумки пропонують використо-вувати багатоатомний спирт (ксиліт або сорбіт), лікарський засіб,що володіє терапевтичною або фізіологічною дією.

Частина покриття виробів включає одну або більше активнихречовин із групи для догляду за порожниною рота або антисепти-чний засіб, сполуки з ефектом охолодження, підсилювачі аромату,високоінтенсивний підсолоджувач і ферменти (папаїн, трипсин,амілоглюкозидаза, лактаза, глюкозооксидаза, стрептокиназа, стре-птодомаза, декстраназа і мутаназа).

Розроблена жувальна гумка, яка забезпечує зменшення ступе-ня утворення зубного нальоту і відбілювання зубів і попереджуєдемінералізацію зубної тканини. Цю гумку розжовують протягомчасу, який достатній для досягнення відповідного ефекту. Доскладу рецептури входить бікарбонат кальцію (0,1-15 %) і ком-плекс аморфного фосфату кальцію та фосфопептидів казеїну(0,01-30 %). Вони проявляють антикарієзну дію та сприяють ре-мінералізації зубів. До початку розжовування ці дві сполуки ізо-льовані одна від одної.

Розроблений асортимент жувальних гумок, здатних усуватинеприємний запах із рота. Прикладом може служити основа, щовключає ефективну кількість водорозчинної солі (глюконат цин-ку), яка виділяє іони цинку і суміш пірофосфату, лужного металута поліфосфатної солі у кількісному співвідношенні 2:1 — 1-1:3.Завдяки присутності суміші фосфатних солей, збільшується сту-пінь і тривалість вивільнення іонів цинку під час розжовування.До складу гумки можуть бути включені пластифікатор, підсоло-джувач, ароматизатор. Основа гумки буває натуральною або син-тетичною.

Жувальна гумка, що здатна видаляти барвники з поверхні зу-бів. Вона складається із внутрішньої частини і оптимального по-криття. До складу внутрішньої частини або шару покриття вклю-чають ефективну кількість засобів, здатних очищувати поверхнюзубів. Цей засіб вибирають із групи, що включає аніонні і неіонніповерхнево-активні речовини, зокрема складні ефіри та солі жир-них кислот із середніми та довгими ланцюгами, що містять 8-24атомів вуглецю, наприклад сульфітований бутилолеат, олеат на-трію, солі фумарової кислоти, складні ефіри органічних кислотмоно- і дигліцеридів та ін.

Жувальна гумка з покриттям, до складу якого входить однаабо більше активних речовин із групи, що включає фармацевтичнізасоби (кофеїн, саліцилова кислота та її похідні, парацетамол, соліпентазоцину, бупрепорфін, гідрохлорид і фосфат кодеїну, морфінабо його солі, гідрохлорид метадону тощо), трав'яні лікарські ма-теріали, вітаміни і поживні речовини. Активні речовини викорис-товують у порошкоподібному стані. Трав'яні лікарські матеріалипідбирають із групи, що включає гінгобілоба, женьшень, пальмусереноа, імбир, прополіс, ехінацею, звіробій пронзенолисний, гуа-рану і часник. Поживні речовини можуть бути представлені амі-нокислотами, гліцерофосфатами, мінеральними речовинами у ви-гляді солей, комплексами і сполуками, що містять Са, P, Mg, Fe,Zn, Cu, I, Mn, Cr, Se, Mo, K, Na, Со, убіхіном.

Розроблена жувальна гумка, яка містить антимікробні засоби,покриті манітом, сорбітом, крохмалем, карбонатом кальцію аборізними цукристими речовинами. Завдяки підібраному рецептур-ному складу поступово виділяються антимікробні засоби із жува-льної гумки під час пережовування.

Запропонована жувальна гумка у вигляді таблеток, в якихбільш точно і рівномірно розподілений фармацевтичний активнийінгредієнт, наприклад, антибактеріальний засіб для шлунково-кишкового тракту, серцево-судинний засіб, такий як нітрогліце-рин, або блокатор (ніфедипін). До складу гранул також включа-ють підсолоджувач, ароматизатор, барвник, інгібітор грудкуванняі зв'язуючу речовину.

Запропонована жувальна гумка у вигляді таблеток, в якихбільш точно і рівномірно розподілений фармацевтичний активнийінгредієнт. Наприклад, антибактеріальний засіб для шлунково-кишкового тракту, серцево-судинний засіб, такий як нітрогліце-рин, або блокатор (ніфедипін). До складу гранул також включа-ють підсолоджувач, ароматизатор, барвник, інгібітор грудкуванняі зв'язуючу речовину.

Жувальна гумка U- або V-подібної форми, заповненої гелем,що просвічується. Безперервний джгут виробу ріжуть на окреміелементи і отримують порційну жувальну гумку. Шар гелю за-ймає об'єм 60 %. Він містить цукор, ароматизатор, глюкозний си-роп та ін. і може бути різного забарвлення.

Виріб містить жувальну основу і пробіотичний засіб, предста-влений мікроорганізмами, що проявляють антагоністичні власти-вості відносно небажаних штамів мікроорганізмів. Для цього ви-користовують продукуючі молочну кислоту мікроорга