Арендт Ханна (1906-1975)

магниевый скраб beletage

 

Німецько-американський філософ і політолог. Набула широкого визнання у світовому політологічному співтоваристві завдяки дослідженням із проблем походження й сутності тоталітаризму, революції й насильства. Найвідоміша праця – «Джерела тоталітаризму» (1951 р.). Її перу належать також: «Людське існування» (1958 р.), «Між минулим і майбутнім. Вісім вправ у політичній думці» (1963 р.), «Про революції» (1963 р.) та ін.

Х. Арендт показує відмінність тоталітаризму від інших форм державного насильства – деспотії, тиранії, диктатури, простежує його джерела в європейській культурі XVIII-XIX ст. Х. Арендт досліджує особистість, яка перетворюється в елемент тоталітарної системи. Це відбувається тоді, коли людина втрачає «власне місця» – ту «власну частку світу», у якій вона почуває себе індивідуальністю, яка належить тільки їй, і те, що є її приватною власністю. Руйнування приватноправового статусу людини призводить до встановлення «мертвотного» тоталітарного режиму з відповідним типом людей.

«Тоталітарна людина» – атомізований, відчужений індивід, представник «маси», нерозривна частина нерозривного соціального тіла, об’єднаного насильством і тотальною ідеологічною маніпуляцією.

Х. Арендт виділяє низку характерних рис тоталітарної ідеології: расизм і антисемітизм, імперіалізм, засилля бюрократії. Тоталітарна система має власну форму й логіку, дедукується ідеологічними постулатами, незалежно від зведення в абсолют біологічних законів, як у фашизмі, або історичних законів, як у марксизмі. Людська діяльність, За Х. Арендт, містить у собі три види: працю, виробництво, активність. В активності міститься джерело свободи. Саме активність здатна до «починання нового», до «народження того, чого ще ніколи не бувало». Особливу увагу Х. Арендт приділяє поняттю революції, яка є проявом активності. Саме революція звільнить від ярма терору й ідеології, зруйнує «скам'янілість» тоталітарного суспільства. Революція – «єдине політичне явище, що зіштовхує нас із початком».

Творчість Х. Арендт дуже вплинула на розвиток сучасної політичної думки.