Бентлі Артур (1870-1957)

магниевый скраб beletage

 

Американський політолог, який один з перших застосував ідеї біхевіоризму в політичній науці.

У книзі «Процес управління» (1908 р.) пролунав заклик вивчати поведінку зацікавлених груп у політичному процесі.

В американській політології утверджується так званий біхевіористський напрямок (з англ. вehavior – поведінка), суттю якого є вивчення політики, політичних відносин через призму поведінки особистості й груп на базі широкого застосування емпіричних методів аналізу.

В основі теорії груп інтересів перебуває діяльність людей, що визначена їхніми інтересами. Діяльність людей після досягнення своїх цілей здійснюється не на особистісному рівні, а через об'єднання, групи на основі спільності їхніх інтересів. А. Бентлі в книзі «Процес управління» дійшов висновку, що процес управління, у тому числі й політичного, визначається інтересами впливових груп, які часто не збігаються, що й виливається в прагнення натиснути при прийнятті або неприйнятті того або іншого рішення.

«Всі явища державного управління, – писав А. Бентлі, – це явища груп, що давлять одні на одних і виділяють нові групи й групових представників для посередництва в спільній угоді».

Групи інтересів відрізняються від політичних партій: вони не беруть участь у виборах, не прагнуть брати участь у владі. Їхнє завдання – це насамперед інформування суспільства й влади про потреби й погляди тих або інших соціальних груп або об'єднань. Їх основний спосіб дії – переконання, поради тим, хто управляє, а також організація різних заходів на підтримку своїх інтересів.

Групи інтересів перетворюють розпливчасті погляди й думки в конкретні вимоги, які й впливають на політичний процес.