Бердяєв Микола Олександрович (1874-1948)

магниевый скраб beletage

 

Російський філософ і соціолог, який вніс оригінальний вклад у розвиток політичної науки.

Політичні ідеї М. Бердяєва глибокі, складні й багатогранні. Під час жовтневих подій 1917 р. М. Бердяєв зайняв різко антибільшовицьку позицію, за що радянський уряд висилає його за межі Росії.

За кордоном книги М. Бердяєва виходять одна за іншою. Особливий успіх у 1923-1924 рр. мають «Філософія нерівності», «Зміст історії», «Світогляд Достоєвського» й «Нове середньовіччя». У праці «Джерела й зміст російського комунізму» (1937 р.) М. Бердяєв викладає своє самобутнє розуміння ідейних джерел і соціальної обумовленості російської революції, її історичне значення.  Незважаючи на певну тематичну розкиданість, у М. Бердяєва є центральна ідея, до якої він постійно повертається у своїх численних творах. Це ідея особистості, яка прагне до внутрішньої свободи, до відновлення свого зв'язку з універсальним ладом божественної світової гармонії. М. Бердяєв трактує історичний процес як рух духу, шлях релігійного перетворення життя, зміну різної спрямованості людського духу.

Сьогодні важливі його міркування про відновлення перерваних культурних традицій, про духовну свободу. М. Бердяєв виступав проти тоталітаризму й за демократичний лад.