Джефферсон Томас (1743-1826)

магниевый скраб beletage

 

Американський мислитель, державний і суспільний діяч епохи Війни за незалежність, автор «Декларації незалежності Сполучених Штатів Америки» (1776 р.), третій президент США (1801- 1809).

Декларація незалежності була не тільки свідченням народження США, але й втілювала основні принципи американського Просвітництва. Як сказано в Декларації, Американська революція – це кульмінація боротьби республіканських принципів самоврядування з монархічними принципами імперської влади у світлі невдачі спроб видозмінити встановлений Британською імперією порядок для пристосування його до американських інтересів.

Доктрині про божественне походження верховної влади Т. Джефферсон протиставив природно-правове вчення, що обґрунтовувало положення: про рівність жителів колоній і метрополії; про суспільний договір; про суверенітет народу й право на революцію.

Природні права, на думку Т. Джефферсона, вище законів, які видаються державною владою, протиріччя між ними вирішуються завжди на користь природних прав. Якщо ж влада зневажає права народу, народ має право замінити уряд таким, який би якнайкраще служив його інтересам. Т. Джефферсон повів боротьбу проти державної церкви. Він уважав релігію, що служить знаряддям у руках держави, загрозою свободи. Десять років знадобилося для того, щоб закон про свободу, віросповідання був прийнятий законодавчими зборами штату Вірджинія – першим у світі. «Статут про релігійну свободу» (1786 р.) був включений у другу Конституцію США (1787 р.) як положення про відділення церкви від держави.

Т. Джефферсон працював над Конституцією разом з іншими політичними діячами, вніс десять доповнень до тексту Конституції («Білль про права»), які є  найважливішими демократичними правами й свободами, що лежать в основі правової держави й демократичного режиму.