Істон Девід (1917-2003)

магниевый скраб beletage

 

Один з найвідоміших сучасних американських політологів, засновник теорії політичної системи.

У своїх працях «Політична система» (1953 р.), «Системний аналіз політичного життя» (1965 р.), «Аналіз політичної структури» (1990 р.) та ін. Д. Істон застосовує основні принципи й методи системного аналізу до вивчення функціонування політичної системи, уподібнює політичну систему економічній, у якій є те, що «входить у механізм (витрати)», і те, що з нього «виходить (випуск)». У поняття «витрати» (вхід) включені два види входу: «вимога» й «підтримка».

«Вимога» визначається як форма вираження думки про характер розподілу ресурсів і цінностей у суспільстві з боку суб'єктів влади.

«Підтримка», на відміну від «вимог», які послаблюють політичну систему, охоплює всі позиції й всі варіанти політичної поведінки, сприятливі системі.

Під «виходом» трактується те, що відповідає на всі запити у вигляді вимог або викликає підтримку. Цей «продукт» – рішення й дії, а саме: нові закони, регламенти, субсидії, державні асигнування тощо.

Політична система – це машина з мобілізації ресурсів і вироблення рішень для досягнення цілей, що стоять перед суспільством.

Теорія політичної системи розширила методологічні можливості політології. Це стосується й глибшого вивчення системи зв'язків і відносин, взаємозв'язків структури й функцій, макроскопічних (глобальних) сторін політики, її елементів і виконуваних функцій.