Міллс Чарлз Райть (1919-1962)

магниевый скраб beletage

 

Американський політичний, соціолог. Основні твори: «Нова людина влади» (1948 р.), «Пануюча еліта» (1956 р.), «Причини третьої світової війни» (1958 р.), «Політика сили й народ» (1963 р.) та ін.

Ч. Міллс завдяки своєму критичному аналізу теорії функціонального плюралізму еліт набув широкого визнання в колах ліворадикальної інтелігенції, став одним з теоретиків руху «нових лівих».

Ч. Міллса не задовольняє точка зору, відповідно до якої еліта перестала бути «єдиною пануючою елітою». Більшість соціологів уважають, що для еліти характерне «розпорошення влади», відбувається «саморуйнування» поняття еліти, оскільки налічується багато еліт, що становлять своєрідний баланс протиборчих сил тощо, тобто те, що збігається з концепцією політичного плюралізму.

За Ч. Міллсом, піраміда влади включає три рівні: реальна влада, здійснювана пануючою елітою (монополісти, урядові лідери, військова верхівка); «середній рівень влади», яка виражає групові інтереси (члени Конгресу); рівень «фактичного безправ'я» – маса, або політично інертне суспільство.

Ч. Міллс показує, що реальну владу в США здійснює вузький прошарок (пануюча еліта). Соціальна мобільність в еліті завжди була незначною й має тенденцію до ще більшого скорочення.

Аналіз політичної структури США як елітарної, зроблений Ч. Міллсом, ґрунтується не на марксистській парадигмі (що передбачає аналіз глибокої класово-соціальної диференціації сучасного капіталізму), а містить розподіл на еліту й масу як вихідне розчленовування основних сегментів соціальної структури.

Ч. Міллс відомий і як різкий критик «високої» теорії, створеної Т. Парсонсом. На його думку, книга Т. Парсонса «Соціальна система» – це на 50% набір слів, 40% – загальновідомі речі, і 10%, що залишаються,  можуть набути ідеологічного застосування.

Ідеологічна складова тяжіє, на думку Ч. Міллса, до «обґрунтування стійких форм панування», тобто відкидала ідею структурного антагонізму, заколоту, революції й виходила з переконання, що гармонія інтересів є рисою будь-якого суспільства.