Міхельс Роберт (1876-1936)

магниевый скраб beletage

 

Німецький політолог, один із засновників соціології політичних партій.

Аналіз політичних партій був запропонований Р. Міхельсом у книгах, які вважаються на Заході класичними: «Соціологія політичних партій в умовах сучасної демократії» й «Політичні партії: про олігархічні тенденції демократії». Об'єктом його дослідження стала німецька соціал-демократія, але загальні висновки стосувалися інституту партії в цілому.

Ключовим при аналізі цього інституту стає поняття організації як єдино можливої форми ефективної діяльності будь-якої соціальної сили, що переслідує певну мету. Під впливом зовнішніх умов політичної боротьби й необхідності оптимізації структури й функцій партія перебудовує свою внутрішню організацію для підвищення її дієвості. Наслідком цього й стає тенденція переходу від демократичного її устрою до ієрархічного, виділення особливої професійної верстви – олігархії, яка концентрує владу й управління у своїх руках. Вільне об'єднання однодумців переходить до організації з розгалуженим бюрократичним апаратом, чиїм основним завданням стає масове вербування в члени партії й завоювання голосів виборців.

Такий перехід Р. Міхельс сприймає песимістично, тому що боротьба за великі принципи в партії стає в цьому випадку неможливою. Формулу «демократія призводить до олігархії» Р. Міхельс поширює на всі  партії, незалежно від їх типу, як буржуазні, так і соціалістичні. Олігархія – невід'ємна форма управління соціальними організмами. На зміну одному «політичному класу» неминуче приходить інший.

Теорія олігархізації політичних партій концептуально підживлює пізніші численні емпіричні дослідження в цій сфері.