Фуко Мішель Поль (1926-1984)

магниевый скраб beletage

 

Французький філософ, соціолог, політолог, історик науки. Концепція влади М. Фуко дуже впливає на сучасні соціологічні й політологічні розробки. Структуралізм як конкретно-науковий метод дослідження не без допомоги М. Фуко був активно впроваджений у політичну науку.

У своїх творах «Археологія знання» (1969 р.), «Нагляд і покарання. Історія в'язниці» (1975 р.), «Воля до знання» (1976 р.) та ін. М. Фуко констатує свій археологічний, культурологічний підхід до аналізу влади. 70-і рр. присвячені дослідженню «генеалогії влади».

М. Фуко під владою трактує множинність відносин сили, які є іманентними сфері, де вони здійснюються. Влада перебуває не поза державними інститутами економічних або юридично-правових систем, а усередині. На думку М. Фуко, владу не можна осмислювати в термінах «власності», «договірних і правових відносин, оскільки вона не може бути «привласнена» й «бути у володінні» якого-небудь державного інституту. Між суб'єктами влади не існує збалансованих відносин. Відносини, позиції із приводу влади постійно множаться, дублюються, нашаровуються. Всі соціальні відносини є владними відносинами.

М. Фуко особливу увагу приділяє «мікрофізиці» влади, оскільки відносини влади пронизують всю суспільну структуру й можуть виявлятися в госпіталі, в'язниці, казармі, заводі, сім’ї тощо, тобто у всій мережі мікрополітичних відносин. М. Фуко не визнає владу, що виходить з певного центру (наприклад, економічної влади), а постулює принцип влади, що перебуває скрізь не тому, що вона все собою охоплює, а тому що вона виходить звідусіль.

У спробі осмислити владу у всій сукупності її соціально-історичних і політичних функцій М. Фуко, як вважають дослідники його творчості, зумів просунутися вперед у сфері політичного аналізу влади. Метод аналізу мікрокомпонентних структур влади почаав застосовуватися теоретиками різних напрямків.