Шумеро-аккадський світ.

магниевый скраб beletage

“Історія починається в Шумері”, ¬¬– таку фразу можна зустрінути досить часто. І справді, саме тут, у Межиріччі, між великими ріками Азії Тигром і Євфратом, виникла найперша цивілізація. Перші поселення людей з'явилися тут у V–ІV тис. до н.е. Але справжні міста (Ур, Лагаш, Урук та інші) сформувалися в ІІІ тис. до н.е. шумерами – народом, походження якого не зовсім зрозуміле.

Месопотамія була в давнину болотистою, глинистою рівниною з дуже несприятливим для людини кліматом. У численних очеретах водився дикий звір, гадюки, малярійні комарі. Але людей привабило те, що земля після розливу річок ставала надзвичайно родючою, удобрюючись товстим шаром мулу. За сторіччя шумери перетворили цей край на квітучі оази, пустелю перетнули канали, було створено систему гребель, дамб для планомірного розподілу води, багато штучних водоймищ тощо. Але водночас людина відчувала себе в постійній напрузі: боротьба за врожай була нелегкою. Природа нагадувала людині про її ницість. Зокрема, у найдавніші часи тут сталася велетенська повінь, що знесла чи не весь край .

З часом до шумерів почали просочуватися й осідати в їхніх містах вихідці з Аравії, семітські племена аккад. Аккадці поступово взяли гору в країні, перейнявши при цьому культуру, віру й звичаї шуме¬рів, їхні храми й навіть мову (зокрема для богослужіння та культових цілей). Столицею нової держави стало місто Вавилон, яке особливо розквітло за царя Хамурапі, який дав державні писані закони, про¬голосивши справедливість нормою суспільного життя.

Згодом у регіоні посилилась Ассирія, яка з неймовірною жорстокістю стверджувала свою владу на всьому Стародавньому Сході. Ассирійці захопили Вавилон, утворивши Ассиро-Вавилонську державу; пізніше вавилоняни взяли реванш, запанувавши в Ассирії. Загинув Вавилон під навалою персів (539 р. до н.е.).