Боги стародавніх єгиптян.

магниевый скраб beletage

У пантеоні богів стародавніх єгиптян чільне місце посідав Ра – Сонце, яке щодня виходило на небо. Проте ця подія в різних районах Єгипту пояснювалася по-різному. Так, для одних Ра плив у човні по небесному Нілу, освітлюючи все навкруги своїм золотим сяйвом. Увечері він пересідав на інший човен і, спустившись у царство мертвих, плив підземним Нілом, щоби зранку знов з'явитися на небосхилі. Інші пояснювали це так: щовечора богиня Нут ковтає бога сонця, а вранці народжує його знов. Треті казали, що Ра – це золота куля, яку щоранку викочує на землю жук-скарабей (гнійник); тому вшановували й живого жука з його золотавою кулькою. Через те Ра й зображувався по-різному: у вигляді скарабея чи людини з головою скарабея, сокола чи людини з головою сокола, сонячного диска з крилами сокола тощо.

Бог Місяця, писемності й мудрості Тот мав образ павіана. Він подарував людям уміння рахувати й писемність, тому його атрибутами були стилос і табличка. Оскільки Тот мислився і як божество Місяця, то вважалося, що це він склав на основі фаз Місяця перший календар. Гадали, що він записує дні народження та смерті людей. Його вважали своїм покровителем писці, які, перш ніж приступити до роботи, молилися саме йому. Можна зустріти також зображення Тота у вигляді людини з головою священного птаха ібіса (чий крок нібито дорівнював одному кубіту – особливій мірі довжини, яка застосовувалась при будівництві священних споруд).

Третій великий бог Єгипту Пта (Птах) здавна шанувався як божество землі й родючості, символом якого був чорний бик з білою “зіркою” на чолі, якого називали Áпіс . Згодом Пта зробився й богом-покровителем ремесел, мистецтв, богом істини та справедливості.

Загалом, основна функція головних богів Єгипту й полягала в забезпеченні родючості природи. Культ кохання, краси, музики, радощів і родючості зв'язувався з Хатхор, яка в найдавніших міфах вшановувалась як божественна небесна корова, що народила сонце. Згодом вона почала зображуватись не лише у вигляді корови, але й у вигляді жінки з коров'ячими вухами або рогами. Її символом був також сістр (музичний інструмент), зображення якого часто носили у вигляді амулета-охоронця від злих духів. Найдавнішим божеством родючості мислилася також ріка Ніл – Хáпі, що давав Єгипту життя. Ще один бог рослинності та плодючості – Нефертум зображувався у вигляді юнака, головний убір якого виглядав як квітка лотоса, який символізував для єгиптян народження, родючість.

Головними серед богів родючості стали з часом Осíріс та Ісіда. Перший навчив людей сіяти, друга – збирати врожай. За міфами, Осірис був сином богів землі та неба. Він першим царював серед людей і навчив їх, зокрема, землеробству та заборонив людоїдство. Але в нього був злий брат Сет, володар сухої пустелі (буквально “чужинець”). Вони почали сперечатися за кохання своєї сестри Ісіди . Сет підступно заманив Осіриса лягти до багато прикрашеної скрині, зачинив її, залив оловом і вкинув до Нілу, де тіло бога під впливом ударів хвиль розтрощилося на шматки. Проте дружина Осіриса Ісіда склала докупи пошматовані члени й зачала від мертвого чоловіка сина Гора, що подолав Сета. Боги зробили Осіриса володарем підземного царства Іáру. Осіриса вшановували у вигляді дерев'яного саркофага з обличчям померлого, який наповнювався сумішшю землі й зерна; коли навесні зерно проростало, вважалося, що це є новим народженням бога в царстві Іáру; відповідно на землі оновлювалася природа. Згодом Осірис набув рис всеохоплюючого начала; так, Ніл осмислили як його животворне сім'я; син Осіриса Гор дивиться на нас уночі одним оком – місяцем, а вдень другим – сонцем тощо. Дружина Осіриса Ісіда вважалася покровителькою таємних наук і всяких мистецтв; статую її ставили вона між двома колонами – чорною та білою, оскільки ніхто не знає, добро чи зло є наслідком її таємниць; часто Ісіда зображувалася з обличчям, закритим покривалом, яке символізувало таємничу силу божественного. Згодом почали думати, що кожен померлий воскресне в царстві Осіриса для загробного суду, що вилилося в розвинену обрядову систему (про яку йтиметься трохи далі).