Аве¬ста – священна книга зороастризму.

магниевый скраб beletage

Цей міф, як і подібні до нього, записані в зороастрійському святому письмі, яке має назву Аве-ста, тобто “основна книга” . Найдавніші її частини – Ґати (гімни та молитви), начебто виголошені самим Заратуштрою й написані дуже давньою мовою . Інші частини написано послідовниками пророка вже пехлевійською (більш пізньою) мовою. Це – Вендидад (опис ритуалів проти девів), Яшт (молитви), Вісперед (книга “про всі живі істоти”) й, нарешті, Бундегеш – виклад переказів про сина Заратуштри – Саошіанта (Сраошу), який зруйнує царство Ангро-Манью.

Реформа Заратуштри свідчить про великі зрушення в архаїчній свідомості. Вона дуже близько підходить до поняття єдинобожжя, але все ж таки дуалізм картини світу свідчить, що злу й добру надається однакова вага.

Не варто, проте, перебільшувати висоту моральних ідеалів Авести й гуманізму зороастрійської віри. Ідеали Авести – це ідеали архаїчного суспільства, яке перейшло від голодного кочування до ситого землеробства. Тут опоетизовано передусім сите, заможне життя. У домі, де живе Агура-Мазда, “жир стікає по бороді”; тут “багато варять їжі, отримують великі кусні”, “змахують нагаєм” (тобто мають багато худоби), “де багато жують, де приховано їжу, де прекрасні аромати, у коморах за бажанням тримають у великій кількості все, що потрібно для доброго життя” (Яшти). Сюди ж належить і похвала хліборобству: хто сіє хліб, той сіє праведність! В Авесті змальовано: коли виробляють хліб, “деви ревуть від жаху”. Людині належить славити Агура-Мазду, примножувати худобу та рід людський. Але одночасно в Авесті схвалено доброту й правдивість, здоров'я та чистоту – тобто життя здорове, чисте й шляхетне, близьке до основ природи. Авестою заборонено чаклувати й творити будь-яке зло. Навіть сома (хаома) не мусить бути об'єктом поклоніння, бо туманить розум.

В Авесті подано зороастрійський символ віри, який починається такими словами: “Проклинаю девів. Визнаю себе шанувальником Мазди зороастрийцем, ворогом девів, послідовником Ахури [...]. Доброму, сповненому блага Ахура-Мазді, я приписую все добре і все краще .