Тема 12 ВІРУВАННЯ ІНДІАНСЬКИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ ЦЕНТРАЛЬНОЇ АМЕРИКИ (до XVI ст. н.е.)

магниевый скраб beletage

 

ПЛАН

Міфологія та культ у ацтеків

 

Боги, релігійна книжність та ритуал у майя

 

Релігійна система інків

 

ЛІТЕРАТУРА

 

Галич М. История доколумбовых цивилизаций. – М., 1990.

Гуляев В.И. Забытые города майя. – М., 1984.

Соди Д. Великие культуры Мезоамерики. – М., 1985.

Стингл М. Государство инков. – М., 1986.

 

ДОКОЛУМБОВІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ АМЕРИКИ

 

 Найдавнішою цивілізацією Америки була цивілізація ольмеків, прародичів майя та інків (близько 1200-900 рр. до н.е.). Це був народ, що вшановував звіра (найчастіше зображували вони людину-ягуара) та мав культ родючості (символом якого тут був кам'яний топірець). Про цю цивілізацію збереглося дуже мало відомостей. У Центральній Америці її змінили культури ацтеків, майя та інків.

Вірування ацтеків, інків та майя дуже схожі – так само, як схожими були і умови життя цих народів (що, на відміну від індіанців Північної Америки, перейшли до землеробської цивілізації), і їхній соціальний устрій. Вони в масі своїй тяжко працювали на правителів та жерців, живучи майже впроголодь, применшуючи почуття голоду й виснаженості безпере¬станним жуванням наркотичного листя коки – рослини, з якої виробляють кокаїн.

Правителі різних регіонів вели постійні війни з сусідами, єдиною метою яких було мати якомога більше рабів для щоденних людських жертвоприношень. До рис, спільних для релігій доколумбової Америки, можна зарахувати складний пантеон богів, криваві людські жертвоприношення і взагалі панування культу смерті. Так, існувала ритуальна гра у м'яч на зразок волейболу, в якій гравці повинні були доторкатися м'яча лише стегнами, сідницями, плечима та ліктями. “Капітани” кожної команди дуже прагнули перемогти, адже саме тоді перемож¬цеві розітнуть груди кам'яним ножем і покажуть його серце сонцю. За іншими даними, переможець відрізав переможеному голову.

Завоювання іспанця¬ми Центральної Америки в XVI ст. стало кінцем само¬бутніх релігій ацтеків, майя та інків. У спробах навернути народи цього краю до католицької віри іспанці практично повністю знищили й індіанські держави, і їхню культуру. Проте були й дуже освічені люди (наприклад, архієпископ Бартоломео де Лас Кас), котрі обороняли гідність тубільців, описували їх культуру та зберегли чимало відомостей про релігію корінних американців.

Хоча ці суспільства відкрилися європейцям у епоху Відродження, давнє походження їх, специфіка вірувань і культу дозволяють типологічно урівняти їх з цивілізаціями Стародавнього Сходу.